Władze Norwegii zadecydowały o wstrzymaniu planowanej sprzedaży udziałów spółce Rolls-Royce’a produkującej silniki.

O wstrzymaniu sprzedaży udziałów w fabryce silników Rolls-Royce’a rosyjskiemu podmiotowi TMH Group poinformowało we wtorek norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Transakcję o wartości 150 mln euro wstrzymano na wniosek Norweskiej Agencja Bezpieczeństwa (NS).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Rolls-Royce ogłosił sprzedaż udziałów w swojej fabryki w norweskim Bergen jeszcze 4 lutego. Brytyjska spółka zdecydowała się na taki ruch w związku z problemami finansowymi spowodowanymi przez kryzys pandemiczny.

„Może dojść do tego, że sprzedaż Bergen Engines AS na rzecz TMH Group zagrozi interesom bezpieczeństwa narodowego” – uznała jednak norweska minister sprawiedliwości Monica Maeland – „Dlatego konieczne jest wstrzymanie tego procesu w celu ustalenia wystarczającej podstawy faktycznej, na podstawie której można rozważyć przeniesienie [własności]”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Sytuacja bezpieczeństwa wymaga od nas ścisłego monitorowania zagranicznych inwestycji w strategicznych branżach” – podkreśliła Maeland.

Fabryka w Bergen produkuje średnioobrotowe i wysokoprężne silniki spalinowe do samolotów i statków. Zatrudnia około 950 osób. W 2019 roku wygenerował dochód w wysokości 239 milionów funtów, natomiast pandemiczny 2020 rok był już dla niej gorszy. Silniki produkowane w tej fabryce kupują norweskie siły zbrojne.

Czytaj także: Norweski kontrwywiad podejrzewa rosyjską grupę fancy bear o atak na cyberparlament w Oslo

reuters.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz