Norwegia wyśle do Danii dwa myśliwce F-16, aby przyczynić się do szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze samolotu wyprodukowanego w USA, poinformował w środę norweski minister obrony.
Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na środowy komunika norweskiego ministra obrony, kraj ten wyśle do Danii dwa myśliwce F-16, aby przyczynić się do szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze samolotu wyprodukowanego w USA.
Samoloty F-16 znajdują się na liście życzeń Ukrainy, ponieważ kraj ten stara się wzmocnić swoje siły powietrzne w wojnie z Rosją, a w zeszłym roku Norwegia oświadczyła, że przyłączy się do Danii, Holandii i innych krajów w przekazywaniu samolotów.
Norwegia wysłała już do Danii 10 instruktorów, aby pomogli w kształceniu ukraińskich pilotów, oznajmił w oświadczeniu minister obrony Bjoern Arild Gram. Norweskie siły powietrzne zastąpiły własne F-16 następcą modelu F-35.
Przypomnijmy, że premier Holandii Mark Rutte przekazał, że poinformował ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o decyzji rządu holenderskiego o przygotowaniu pierwszych osiemnastu myśliwców F-16 do przekazania na Ukrainę.
„Dostarczenie F-16 jest jednym z najważniejszych elementów porozumień o wsparciu militarnym dla Ukrainy. Oprócz zezwolenia na eksport przed samym transferem trzeba spełnić jeszcze kilka kryteriów, m.in. gotowość odpowiednich specjalistów i infrastrukturę. Decyzja ta potwierdza, że Holandia nie zmniejszyła swojego zaangażowania w zapewnienie Ukrainie wsparcia, którego ta potrzebuje, aby odpowiedzieć na trwającą rosyjską agresję” – napisał Rutte.
Dodał, że omówiona została także decyzja Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE.
„Jestem pod wrażeniem postępu, jaki osiągnęła już Ukraina. Holandia jest gotowa pomóc Ukrainie w dalszym wdrażaniu reform niezbędnych w procesie akcesyjnym. Zapewniłem także prezydenta Zełenskiego, że Holandia dołoży wszelkich starań, aby podczas szczytu przywódców w lutym 2024 r. osiągnąć porozumienie w sprawie wsparcia finansowego ze strony UE” – poinformował Mark Rutte.
📞: I spoke with President @ZelenskyyUa again this morning. Naturally, we discussed the European Council’s important decision last week to launch accession negotiations with Ukraine. I’m impressed with Ukraine’s progress so far, and the Netherlands stands ready to help Ukraine as…
— Mark Rutte (@MinPres) December 22, 2023
Zełenski z kolei napisał, że w rozmowie podziękował Ruttemu za decyzję w sprawie F-16 i jego aktywne wsparcie decyzji o rozpoczęciu negocjacji.
Według niego omówiono także rozwój sytuacji na froncie, sytuację na Morzu Czarnym oraz aktualne potrzeby militarne wojska ukraińskiego, w szczególności w zakresie artylerii, dronów i systemów obrony powietrznej.
„Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować prace nad gwarancjami bezpieczeństwa w ramach kontynuacji deklaracji G7 w Wilnie. Rozmawialiśmy także o kolejnym spotkaniu dotyczącym formuły pokojowej” – dodał Wołodymyr Zełenski.
I spoke with @MinPres Mark Rutte to thank the Dutch government for its decision to start preparing the initial 18 F-16 jets for their delivery to Ukraine.
I also thanked the Netherlands for actively supporting the opening of Ukraine’s EU accession talks and emphasized the… pic.twitter.com/bYCMpZLA3p
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 22, 2023
Rosja zastosuje środki odpowiedzi, jeśli Kijów wykorzysta bazy lotnicze NATO do lotów zachodnich samolotów przekazanych Ukrainie, mówił Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na rozmowy w sprawie bezpieczeństwa wojskowego i kontroli zbrojeń w Wiedniu.
„Słyszymy już komentarze, że w obliczu znacznych zniszczeń infrastruktury lotniskowej Ukrainy przekazane Ukrainie F-16 mogą wykonywać swoje misje z baz lotniczych w Polsce, Rumunii i na Słowacji” – powiedział podczas spotkania Forum OBWE ws. bezpieczeństwa.
Według dyplomaty Moskwa odbierze to jako udział tych krajów w konflikcie i zmusi Rosję do zastosowania „środków reagowania”.
Przypomnijmy, Bill Laplante, zastępca sekretarza obrony USA ds. zaopatrzenia i logistyki, wypowiadał się na szczycie obronnym zorganizowanym przez portal Politico. Amerykański polityk miał oficjalnie stwierdzić, że w Polsce będą serwisowane i naprawiane myśliwce F-16 wykorzystywane przez siły ukraińskie.
Kyiv Post podaje, że ukraińscy technicy dokonywaliby niewielkich napraw samolotów, a w razie potrzeby zaawansowanego serwisu maszyny trafiałyby do Polski.
Medium podkreśla, że serwis ukraińskich F-16 mógłby być realizowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.
Kyiv Post zwraca uwagę, że ewentualny rosyjski atak powietrzny na bazę lotniczą NATO obsługującą ukraińskie F-16 prawdopodobnie wywołałby konwencjonalną wojnę Rosji z Sojuszem. “Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że duża zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy będzie czerwoną linią wyznaczającą ostrą reakcję Rosji, ale jak dotąd groźby nie zostały spełnione” – czytamy.
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy nie skomentowały tych doniesień. Do sprawy nie odnieśli się także przedstawiciele polskiego rządu.
Zobacz także: Ignat: Ośrodki szkolenia na F-16 mogą powstać na Ukrainie
Czytaj: Belgia potwierdza plan dostarczenia Ukrainie F-16 w 2025 roku
Kresy.pl/Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!