Służba Ochrony Sił Zbrojnych (MAD), czyli niemiecki kontrwywiad wojskowy, ostrzega przed wzmożoną działalnością szpiegowską ze strony Chin i Rosji. Służby wywiadowcze tych państw zostały uznane za „najbardziej aktywnych graczy w szpiegostwie”.
W raporcie MAD, do którego dotarła Niemiecka Agencja Prasowa (DPA) stwierdzono, że działalność szpiegowska Rosji i Chin przybiera na sile. “Od początku sprzecznej z prawem międzynarodowym rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku, Niemcy zajęły wobec niej jasne stanowisko, dostarczając Ukrainie broń, amunicję i sprzęt, a także szkoląc członków ukraińskich sił zbrojnych w Niemczech. Są wskutek tego jeszcze intensywniej szpiegowane przez rosyjskie tajne służby” – portal Deutsche Welle cytuje w piątek treść dokumentu.
“O ile w ostatnich latach walka z ekstremistycznymi dążeniami, ich wykrywanie i zapobieganie im określała działalność przede wszystkim służb wywiadowczych, teraz rosyjska ofensywa i związane z nią konsekwencje wyraźnie wysunęły na pierwszy plan aktywności kontrwywiadu i cyberobrony” – oświadczyła szefowa MAD Martina Rosenberg w raporcie, który obejmuje również lata 2021 i 2022.
“Rosja dąży do utworzenia silnego państwa i uzyskania przewagi informacyjnej nad Zachodem i NATO” – podkreśliła.
“Duża liczba ulokowanych tutaj agentów i współpracowników rosyjskich służb wywiadowczych potwierdziła wyróżniającą się pozycję i znaczenie Niemiec” – wskazano w raporcie.
Jak dodano, uznanie przez niemiecki rząd w ubiegłym roku 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane początkowo stanowiło szczególne wyzwanie dla rosyjskich służb. “Wcześniej dobrze funkcjonująca i dobrze przygotowana aktywność wywiadowcza, realizowana za pośrednictwem rosyjskich dyplomatów akredytowanych w Niemczech, została osłabiona przez wydalenie części z nich, ale rosyjskie służby wywiadowcze prawie na pewno spróbują zrekompensować to trwałe osłabienie innymi metodami pozyskiwania informacji” – zaznaczono.
Zdaniem autorów raportu, poważnym zagrożeniem był zamiar i zdolność do rozpoznania i, w razie potrzeby, sabotowania infrastruktury krytycznej państw NATO.
Dodatkowo w latach 2021 i 2022 można było zauważyć “hybrydowe środki wywierania wpływu na opinię publiczną”. Ich zdaniem celem rosyjskich oddziaływań jest nie tylko opinia publiczna w Niemczech, lecz także ludność w tych krajach, w których Bundeswehra jest aktywna, m.in. w państwach bałtyckich.
MAD pisze też o kampaniach dezinformacyjnych i operacjach wywierania wpływu, które miały być prowadzone przeciwko niemieckim kontyngentom wojskowym rozmieszczonym na wschodniej flance NATO.
Przeczytaj: Media: Emerytowani niemieccy piloci wojskowi szkolą pilotów chińskiej armii
“Od początku rosyjskiej wojny napastniczej 24 lutego 2022 roku, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym, wzrosła liczba celowo rozpowszechnianej dezinformacji” – czytamy. Jako cele wskazano “trwałe zaszkodzenie i negatywny wpływ na zaufanie ludności do kontyngentów NATO”.
Raport dotyczy także aktywności szpiegowskiej Chin. “Chiny chcą zapewnić sobie pozycje światowego supermocarstwa do 2049 roku i realizują strategiczne plany takie, jak „Made in China 2025” oraz „Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku” – podkreślają autorzy.
Zwracają uwagę, że dla chińskich służb szczególne znaczenie mają wspólne projekty z Bundeswehrą, takie jak, pomoc w szkoleniach wojskowych, wspólne projekty ćwiczeń i wizyty delegacji.
Zobacz także: Niemcy i Francja wydalają kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów, w tle wydarzenia w Buczy
dw.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!