Ambasador USA: Nie odnotowaliśmy sprzeniewierzenia pomocy wojskowej na Ukrainie

Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie, stwierdziła, że przedstawiciele ambasady, którzy monitorują wykorzystanie pomocy wojskowej, humanitarnej i innej dla Kijowa, nie odnotowali żadnych przypadków jej wykorzystania do innych celów.

Jak przekazała Ukraińska Prawda powołując się na wywiad Fox News, Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie, stwierdziła, że przedstawiciele ambasady, którzy monitorują wykorzystanie pomocy wojskowej, humanitarnej i innej dla Kijowa, nie odnotowali żadnych przypadków jej wykorzystania do innych celów.

Brink przyznała, że na Ukrainie, podobnie jak w innych krajach byłego Związku Radzieckiego, od dawna istnieje długotrwały problem z korupcją, jednak inwazja rosyjska zmieniła społeczne postrzeganie korupcji i nie jest ona już tolerowana. „Po drugie, Ukraińcy, prezydent Zełenski, jego rząd, jego parlament podjęli wiele kroków, nawet prowadząc tę wojnę mającą na celu walkę z korupcją, w tym obecnie ścigając szereg bardzo wysokich urzędników i członków parlamentu”.

Ponadto Brink przypomniała, że ambasada USA na Ukrainie prowadzi wzmożony monitoring pomocy wojskowej dla Ukrainy; zaangażowana jest w to jedna trzecia instytucji oraz członkowie Biura Generalnego Inspektora USA z trzech różnych agencji.

„Mogę powiedzieć, że ani jeden element sprzętu nie został wykorzystany w sposób niezgodny z przeznaczeniem, ani jedna część pomocy humanitarnej, żadnego innego bezpośredniego wsparcia budżetowego lub innego rodzaju pomocy” – podkreśliła. „Musimy obserwować tę sytuację jak jastrząb i nadal blisko współpracować, ale Ukraińcy okazali się niezwykle otwarci, zapewniając całe bezpieczeństwo i inne rodzaje pomocy, abyśmy mogli patrzeć w ziemię i widzieć, co się dzieje” – dodała.

Przypomnijmy, od początku 2023 r. na 9 tys. zweryfikowanych przypadków przekazania wojsku towarów pomocy humanitarnej, w ponad 3 tys. nie potwierdzono ich dotarcia do jednostek wojskowych. Przypadki te wykryto w wyniku wspólnych kontroli Służby Celnej oraz Ministerstwa Obrony Ukrainy.

„W wyniku wspólnych działań w ciągu 9 miesięcy 2023 r. skontrolowano ponad 9 tys. przypadków dotyczących przemieszczania towarów pomocy humanitarnej do 200 jednostek wojskowych. Stwierdzono ponad 3 tys. przypadków niepotwierdzenia ich przybycia do jednostek wojskowych” – podaje Służba Celna.

Zaznacza się, że fakty te wykryto dzięki wprowadzonemu mechanizmowi wspólnej kontroli nad przybyciem towarów humanitarnych do jednostek wojskowych. Dawała ona możliwość szybkiej wymiany informacji w zakresie potwierdzania odbioru tego towaru przez formacje wojskowe oraz identyfikacji ryzykownych odpraw celnych.

Celnicy przesłali już organom ścigania 387 raportów o przypadkach wskazujących na znamiona przestępstwa. Sporządzono także 320 protokołów w sprawie naruszeń przepisów celnych, w których przedmiotem przestępstw są towary pomocy humanitarnej.

„Jesteśmy wdzięczni organizacjom publicznym, wolontariuszom i darczyńcom międzynarodowym, którzy pomagają Ukrainie. Jednocześnie przypominamy, że import towarów handlowych pod pozorem pomocy humanitarnej stanowi naruszenie obowiązujących przepisów i wiąże się z odpowiedzialnością karną” – podkreśliła Państwowa Służba Celna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ukraińscy celnicy stwierdzili, że ponad 650 pakietów pomocy humanitarnej dla wojska, m.in. płyt do kamizelek kuloodpornych i noktowizorów, nie dotarło do miejsca przeznaczenia.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda/Fox News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply