Tajna narada czołowych dowódców NATO i Ukrainy na granicy polsko-ukraińskiej

15 sierpnia br. na polsko-ukraińskiej granicy doszło do tajnego spotkania głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy z wysokimi rangą wojskowymi NATO.

Jak podał w sobotę brytyjski „The Guardian”, 11 dni temu, czyli 15 sierpnia, w tajnej lokalizacji na polsko-ukraińskiej granicy odbyło się spotkanie z udziałem najwyższych rangą wojskowych w NATO oraz głównodowodzącego Sil Zbrojnych Ukrainy, gen. Wałerija Załużnego. Temu ostatniemu towarzyszyły praktycznie całe ukraińskie dowództwo.

Ze strony natowskiej, obecni byli: Amerykanin, gen. Christopher Cavoli – naczelny dowódca sił sojuszniczych i USA w Europie, a także szef brytyjskiego sztabu obronnego, adm. Tony Radakin. Ten ostatni wcześniej udał się do Kijowa, gdzie rozmawiał m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Nie sprecyzowano, gdzie dokładniej odbyło się opisywane spotkanie.

W prywatnych rozmowach spotkanie nazwano „radę wojenną”. Trwało ono pięć godzin. Mialo ono pomóc zresetować ukraińską strategię. Przede wszystkim rozmawiano, co zrobić z hamującymi postępami ukraińskiej kontrofensywy, a także o planach na okres zimowy, jak również na przyszły rok.

W spotkaniu nie uczestniczył jego amerykański odpowiednik Radakina, czyli przewodniczący kolegium połączonych szefów sztabów, gen. Mark Milley. Według źródeł „Guardiana”, Biały Dom zabronił mu jechać, by nie wyglądało na to, że USA są blisko zaangażowany w wojnę na Ukrainie. Wiadomo jednak, że gen. Milley 10 sierpnia br. rozmawiał z gen. Załużnym, mówiąc mu by, Ukraińcy skoncentrowali swoją kontrofensywę na „jednym głównym froncie”.

Źródła brytyjskie nie chcą zbyt wiele mówić o rezultatach spotkania na granicy polsko-ukraińskiej. „Guardian” pisze jednak, że „według sygnałów z zachodu, w rezultacie dyskusji strategia [Ukraińców -red.] uległa zmianie”. Jedno ze źródeł gazety zaznacza, że siły ukraińskie koncentrują się obecnie na froncie zaporoskim. Dodajmy, że w ostatnich dniach pojawiły się informacje o pewnych sukcesach ukraińskiej armii w rejonie strategicznie ważnego miasta Tokmak.

Przeczytaj: Szef kancelarii Zełenskiego: Ukraina jest “bliska zwycięstwa”

Czytaj również: Bloomberg: Europa obawia się osłabienia wsparcia USA dla Ukrainy przez wolne tempo kontrofensywy

theguardian.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Dodajmy, że w ostatnich dniach pojawiły się informacje o pewnych sukcesach ukraińskiej armii w rejonie strategicznie ważnego miasta Tokmak.” – to spotkanie świadczy o POTWORNYM laniu które Ukraińcy dostają a “sukcesy” muszą wymyślać aby amerykańskie utrzymać poparcie.

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    “Dodajmy, że w ostatnich dniach pojawiły się informacje o pewnych sukcesach ukraińskiej armii w rejonie strategicznie ważnego miasta Tokmak.” – to spotkanie świadczy o POTWORNYM laniu które Ukraińcy dostają a “sukcesy” muszą wymyślać aby utrzymać amerykańskie poparcie.