W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ukraińscy celnicy stwierdzili, że ponad 650 pakietów pomocy humanitarnej dla wojska, m.in. płyt do kamizelek kuloodpornych i noktowizorów, nie dotarło do miejsca przeznaczenia.

Jak podała w czwartek Państwowa Służba Celna Ukrainy, od początku 2023 roku wykryto ponad 650 przypadków zaginięcia towarów, które trafiły na Ukrainę jako pomoc humanitarna dla wojska.

„W okresie od stycznia do maja 2023 roku, stwierdzono 653 przypadki braku potwierdzenia odbioru takich towarów, jak płytki do kamizelek kuloodpornych, urządzeń noktowizyjnych, czujników termowizyjnych, dronów, pojazdów itp.” – podaje ukraińska służba celna.

Łącznie, podczas kontroli sprawdzono ponad 5 tys. przypadków pomocy humanitarnej, wysłanej do około stu jednostek wojskowy. Przypadki zaginięcia ładunków odkryto w ramach wspólnej inspekcji Państwowej Służby Celnej Ukrainy i ukraińskiego resortu obrony. Chciano się upewnić, że jednostki wojskowej i biura werbunkowe otrzymały towary, które miały do nich trafić jako pomoc humanitarna.

Ukraińska Służba Celna stwierdziła również, że mechanizm pomocy humanitarnej dla wojska jest coraz częściej nadużywany.

Przez pięć miesięcy 2023 roku Państwowa Służba Celna sporządziła 115 protokołów o naruszeniach przepisów celnych, w których przedmiotem wykroczeń były towary wwiezione na obszar celny Ukrainy jako pomoc humanitarna” – poinformowano.

Dla porównania, w całym 2022 roku urzędy celne Państwowej Służby Celnej sporządziły 100 podobnych protokołów, dotyczących naruszania przepisów celnych.

Czytaj także: Ukraiński wiceminister obrony odwołany w związku aferą ws. zakupów żywności dla wojska

epravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply