Hipotetyczne użycie przez Rosję broni jądrowej może nastąpić wyłącznie w nadzwyczajnych okolicznościach i będzie możliwe tylko w celach obronnych – oświadcza MSZ Rosji.

W czwartek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Maria Zacharowa, wystąpiła na konferencji prasowej, na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Mówiła tam m.in. o kwestii potencjalnego użycia broni jądrowej przez Rosję.

Przeczytaj: Miedwiediew: Rosja będzie się broniła nawet bronią nuklearną

– Rosyjska polityka odstraszania nuklearnego jest ściśle defensywna. Hipotetyczne użycie broni jądrowej jest jasno ograniczone do nadzwyczajnych okoliczności w ramach celów ściśle bronnych – podkreśliła Zacharowa. Zaznaczyła też, że Moskwa ściśle trzyma się zasady niedopuszczalności wojny nuklearnej.

– Tu nie może być żadnych zwycięzców. Ona nigdy nie może zostać rozpętana. Konsekwentnie wzywamy wszystkie strony wspólnego oświadczenia przywódców pięciu państw nuklearnych o zapobieganiu wojnie atomowej i niedopuszczalności wyścigu zbrojeń do przestrzegania tych postulatów – oświadczyła rzecznika MSZ Rosji.

Nie wykluczyła zarazem, że decyzja Rosji o zawieszeniu swojego udziału w traktacie o redukcji broni strategicznej New Start może zostać zmieniona. Uzależniła to jednak od woli politycznej i działań ze strony USA, na rzecz złagodzenia napięć i deeskalacji.

Przeczytaj: Łukaszenko: rosyjska broń jądrowa ma odstraszać, ale nie zawahamy się jej użyć

Czytaj również: Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. Biden komentuje

W kontekście wojny z Ukrainą, rzeczniczka MSZ Rosji zarzuciła ukraińskim władzom, że są gotowe płacić Zachodowi za wsparcie wojskowe nawet sprzedając za granicę organy swoich obywateli, zamieniając kraj w globalny hub handlu i przemytu ludzkich organów.

– Zapewne przyjdzie taki czas, gdy Ukraina zrozumie prawdziwy powód, dla którego ich rzekomi amerykańscy i europejscy przyjaciele się nią przejmują. Ale to nie nastąpi wystarczająco szybko. Cóż, lepiej późno niż wcale – dodała.

Komentując niedawne doniesienia „The New York Times” o pomyśle Waszyngtonu, by zamiast członkostwa w NATO zaoferować Ukrainie „izraelski model” współpracy, Zacharowa oświadczyła, że nie pomoże to rozwiązać sytuacji.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply