Prezydent USA Joe Biden odniósł się w piątek do kwestii rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

W czwartek Alaksandr Łukaszenko przekazał, że transfer taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś już się rozpoczął. Do sprawy odniósł się w piątek prezydent USA Joe Biden. Zapytany przez Polskie Radio o reakcję w tej kwestii oświadczył, że jego reakcja na plany Rosji jest “skrajnie negatywna”.

W czwartek białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszeko został zapytany, o czym rozmawiał w przeddzień Euroazjatyckiego Forum Ekonomicznego z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem i czy wśród tematów rozmowy poruszono kwestię rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

„Powiedział mi, że już podpisał dekret o naszych działaniach dotyczących rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi. To znaczy, konkretny dokument był omawiany. Decyzja została podjęta w następstwie ustnej dyskusji” – oświadczył Łukaszenko.

„Musieliśmy przygotować tam miejsca przechowywania, schrony itd., itd. Wszystko to zrobiliśmy. I stąd zaczęło się rozmieszczanie broni nuklearnej” – dodał.

Dopytywany, czy rzeczywiście już się zaczęło, Łukaszenko potwierdzi: „Już się zaczęło”. Na pytanie, czy broń ta jest już na Białorusi, odparł: „Możliwe. Pojadę zobaczyć”.

Jak pisaliśmyministrowie obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktor Chrenin podpisali w czwartek w Mińsku dokumenty określające procedury przechowywania rosyjskiej broni jądrowej w specjalnym magazynie na terytorium Białorusi.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu przedstawiciel Białorusi w ONZ zapewniał, że na białoruskim terytorium jak na razie nie rozmieszczono rosyjskiej taktycznej broni jądrowej.

whitehouse.gov / polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply