Sejm Łotwy uznał działania wojsk rosyjskich przeciwko Ukrainie za prowadzone między innymi środkami terrorystycznymi.

Sejm Łotwy zatwierdził w czwartek uchwałę „O ukierunkowanych atakach wojskowych Rosji na ludność cywilną i przestrzeń publiczną na Ukrainie”. Dokument mówi o rosyjskiej przemocy skierowanej przeciwko ludności cywilnej, realizowanej w celu osiągnięcia celów politycznych. Łotewscy parlamentarzyści określili to mianem terroryzmu, a samą Rosję mianem państwa wspierającego terroryzm, poinformował portal Delfi.lv.

Łotewscy parlamentarzyści wezwali również „inne kraje o podobnych poglądach” do wyrażenia tej samej opinii.

Za przyjęciem oświadczenia głosowało 67 parlamentarzystów. W głosowaniu nie wzięli udziału deputowani Socjaldemokratycznej Partii „Zgoda”, a także niezależni deputowani Julia Stiepanienko i Ljubow Szwecowa.

W dokumencie stwierdzono, że Łotwa traktuje działania Rosji na Ukrainie jako celowe ludobójstwo na narodzie ukraińskim. W oświadczeniu podano, że w wyniku niesprowokowanego ataku militarnego na Ukrainę 12 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przesiedlenia się w ramach Ukrainy, a ponad 5 milionów do jej opuszczenia.

Łotewscy parlamentarzyści stwierdzili również że od 2014 r. Rosja wspierała finansowo, politycznie i militarnie separatyzm i przemoc wobec ludności cywilnej w obwodzie donieckim i ługańskim, a także na okupowanym Krymie.

W rezolucji wspomina się o umyślnym rosyjskim ataku na Krym, w którym zginęło, według Łotyszy, około 600 osób, o atakach rakietowych na osiedla mieszkalne w okolicach Odessy, ostrzale centrum handlowego w Krzemieńczuku i obozu jenieckiego w Oleniwce.

Deklaracja łotewskiego parlamentu odnosi się nie tylko do działań Rosji na Ukrainie. Czyni zarzut także ze wsparcia jakiego Rosja udzieliła władzom Syrii w walce z operującymi tam ugrupowaniami antyrządowymi. Wymienia też zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Donbasem w 2014 r. oraz próbę otrucia Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łotewski Sejm kategorycznie potępił militarną agresję Federacji Rosyjskiej i zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, przeprowadzoną przy wsparciu i przy udziale reżimu białoruskiego. Wezwał społeczność euroatlantycką i jej partnerów do natychmiastowego wprowadzenia i wzmocnienia kompleksowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i do zwiększenia wsparcia wojskowego, finansowego, humanitarnego i dyplomatycznego dla Ukrainy

W swojej deklaracji wezwał też do postawienia Rosjan kierujących inwazją na Ukrainę przed wymiarem sprawiedliwości, izolowania Rosji od organizacji międzynarodowych i regionalnych, a także podejmowania równoważnych decyzji i nakładania równoważnych sankcji na Białoruś jako zwolennika rosyjskiej agresji wojskowej.

Łotysze chcą także, by państwa członkowskie Unii Europejskiej ze skutkiem natychmiastowym zawiesiły wizy turystyczne i ograniczyły wydawanie wiz wjazdowych obywatelom Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

delfi.lv/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz