Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że wyśle na Ukrainę rakietowe systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu IRIS-T.

W środę podczas swojego wystąpienia w Bundestagu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział wysłanie na Ukrainę nowoczesnych, rakietowych systemów obrony powietrznej IRIS-T.

Scholz powiedział, że dzięki tym systemom uzbrojenia, Ukraina będzie mogła „ochronić przed rosyjskimi atakami z powietrza całe duże miasto”. Miałyby one trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych tygodni. Zaznaczył też, że Niemcy obiecały przekazać Ukrainie radary, zdolne do wykrywania nieprzyjacielskiej artylerii i wystrzeliwanych przez nią pocisków.

Niemiecki kanclerz twierdził też, że od początku rosyjskiej agresji Niemcy wysłały na Ukrainę 15 mln sztuk amunicji, 100 tys. granatów i ponad 5 tys. min przeciwpancernych. Powiedział też, że Rosję trzeba powstrzymać, a działania jej prezydenta, Władimira Putina „to imperializm, którego my w Europie nie zaakceptujemy”.

Przeczytaj: Według słów kanclerza Niemcy będą miały największą armię w Europie

Z kolei niemiecka minister obrony Annalena Baerbock powiedziała na forum parlamentu, że celem Rosji w Donbasie jest „depopulacja i wytępienie cywilizacji” w tym regionie. Zaznaczyła, że Ukraińcy, żeby się obronić, potrzebują takiej broni, jak artyleria, drony i systemy obrony powietrznej.

Zobacz: Ambasador Ukrainy: Niemcy grają na czas, Scholz nie chce wysłać broni Ukrainie

System obrony powietrznej krótkiego zasięgu IRIS-T został opracowany przez niemiecką firmę Diehl BGT Defence, we współpracy z krajami partnerskimi NATO, w oparciu o rakietę, która pierwotnie jako pocisk powietrze-powietrzne miała zastąpić amerykańskie AIM-9 Sidewinder. W wersji na platformy powietrzne, jest przenoszony m.in. przez niemieckie myśliwce Typhoon. Zasięg wynosi 25 km. W przypadku wyrzutni lądowych IRIS-T  SL, rakiety mogą zwalczać cele na dystansie do 40 km, lecące na pułapie do 20 km.

Czytaj także: Niemcy: system obrony powietrznej krótkiego zasięgu jeszcze w tym roku?

dw.com / rferl.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply