Norwegia przekazała Ukrainie 14 opancerzonych wozów patrolowych IVECO LAV III. Poinformowano o tym w piątek na stronie internetowej rządu norweskiego.

Jak głosi informacja zamieszczona w piątek na stronie norweskiego rządu, kraj ten przekazał Ukrainie 14 opancerzonych wozów patrolowych IVECO LAV III. Według raportu jest to ten sam typ, którego używały siły norweskie w Afganistanie.

Rząd Norwegii zaznaczył, że pojazdy są dostarczane wraz z innym sprzętem wojskowym, takim jak artyleria, przenośna obrona przeciwlotnicza (MANPADS) i transportery opancerzone przeniesione wcześniej na Ukrainę z Norwegii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Norwegia nadal przyczynia się do ukraińskiej walki o wolność. Rząd stale ocenia, w jaki sposób Norwegia może zapewnić Ukrainie dalsze wsparcie w ochronie kraju przed rosyjską inwazją – powiedział Björn Arild Gram, norweski minister obrony.

Podarowane pojazdy to wariant Iveco LMV – wojskowego wielozadaniowego SUV-a z opancerzonym kadłubem. Masa pojazdu w podstawowej konfiguracji to 7 ton, maksymalna prędkość 130 km/h, zasięg 600 km. W 2016 r. norweskie siły zbrojne dysponowały 170 pojazdami LAV IVECO w różnych modyfikacjach.

Zobacz też: „Nienawidzę Rosjan, jesteście zakałami”. Norwegia ubolewa z powodu zachowania swojego dyplomaty [+VIDEO/16+]

Przypomnijmy, że również Litwa zwiększa swoje wsparcie militarne. Kraj przekaże Ukrainie dziesięć kolejnych transporterów opancerzonych M113, a także pakiety materiałów wybuchowych i granaty dymne – poinformował litewski resort obrony. Ministrowie obrony Litwy i Węgier, Arvydas Anuszauskas i Kristof Szalay-Bobrovniczky, rozmawiali w sobotę o wsparciu militarnym dla Ukrainy.

„Dodatkowe litewskie wsparcie wojskowe wkrótce dotrze na Ukrainę” – oświadczył minister obrony Arvydas Anuszauskas, cytowany w komunikacie. „Jesteśmy elastyczni i gotowi pomóc w każdy możliwy sposób, oczywiście w zależności od potrzeb zgłoszonych przez Ukrainę” – dodał, cytowany przez PAP.

„Naszym moralnym obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy sprzętem wojskowym i szkolenie ukraińskich wojsk. (…) Musimy jasno powiedzieć, że jeśli nie powstrzymamy agresora na Ukrainie, to będziemy mieli wojnę we własnych krajach” – powiedział litewski minister po spotkaniu z węgierskim odpowiednikiem. Wyraził opinię, że „ta wojna może się zakończyć korzystnie dla nas wszystkich tylko na warunkach Ukrainy”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz