Norwegia od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dostarczyła siłom ukraińskim już łącznie 4 tys. granatników przeciwpancernych M72 LAW.

W środę norweskie ministerstwo obrony poinformowało o zrealizowaniu kolejnej dostawy broni na Ukrainę. To 2000 granatników przeciwpancernych M72 LAW.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo obrony zaznacza, że Norwegia wysyła Ukrainie więcej uzbrojenia, żeby pomóc jej w odparciu rosyjskiej inwazji. Jak podano, łącznie dostarczono już ukraińskim żołnierzom 4 tys. norweskich systemów M72. Resort odrzucił zarazem rosyjskie zarzuty w sprawie dostarczania Ukrainie uzbrojenia, zaznaczają, że dotyczy to broni defensywnej.

O tym, że Norwegia wyśle uzbrojenie na Ukrainę, rząd w Oslo poinformował już na początku marca br. Jak pisaliśmy, wówczas zapowiedziano przekazanie 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 LAW. Reuters zwracał uwagę, że Norwegia zwyczajowo nie eksportowała broni do krajów ogarniętych konfliktem. Później zdecydowano się na wysłanie Ukraińcom jeszcze jednej partii tej broni.

Lekki system przeciwpancerny M72 to zasadniczo granatnik p-panc kal. 66 mm, jednorazowego użytku. Broń została opracowana w USA, a obecnie jest produkowana w Norwegii przez Nammo Raufoss.

Czytaj także: Amerykańskie granatniki przeciwpancerne dla litewskich żołnierzy

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz