Kanada, Norwegia, Finlandia i Szwecja przekażą broń Ukrainie

Kanada, Norwegia, Finlandia i Szwecja przekażą broń Ukrainie. Jest to spowodowane rosyjską inwazją na ten kraj. W przypadku Norwegii i Finlandii oznacza to odejście od polityki, która polegała na nieprzekazywaniu broni do państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

Kanada dostarczy Ukrainie broń przeciwpancerną i amunicję – poinformował w poniedziałek premier Justin Trudeau. „Kanada będzie nadal wspierać heroiczną obronę Ukrainy przed rosyjskim wojskiem” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters. Podobnie Norwegia i Finlandia, które zwyczajowo nie eksportowały broni do krajów ogarniętych konfliktem. W niedzielę decyzję o wysłaniu Ukrainie broni przeciwpancernej podjęła także Szwecja.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kanadyjski premier Justin Trudeau ogłosił także zamiar wprowadzenia całkowitego zakazu importu ropy naftowej z Rosji. „Ogłaszamy nasz zamiar zakazania wszelkiego importu ropy naftowej z Rosji” – podkreślił.

Kanada wysłała już Ukrainie broń i inne wsparcie. Poparła także szereg sankcji, m.in. związane z usunięciem Rosji z systemu SWIFT. „Udzielamy Ukrainie jeszcze bardziej śmiercionośnego wsparcia, wysyłając 100 systemów broni przeciwpancernej Carl Gustaf i 2000 rakiet, które dostarczymy tak szybko, jak to możliwe” – zadeklarowała minister obrony Kanady Anita Anand.

Także Norwegia wyśle uzbrojenie na Ukrainę. Poinformował o tym norweski rząd w poniedziałkowym oświadczeniu. Kraj przekaże Ukrainie nawet 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 LAW. Reuters zwraca uwagę, że Norwegia zwyczajowo nie eksportowała broni do krajów ogarniętych konfliktem.

Na taki sam krok zdecydowała się Finlandia, która także nie dostarczała broni do stref konfliktów. Minister obrony Finlandii poinformował w poniedziałek, że kraj wyśle na Ukrainę 2,5 tys. karabinów szturmowych, 150 tys. pocisków oraz 1,5 tys. sztuk broni przeciwpancernej.

W niedzielę decyzję o wysłaniu Ukrainie broni przeciwpancernej podjęła Szwecja. Premier Magdalena Andersson zadeklarowała, że na Ukrainę zostanie wysłanych 5 tys. wyrzutni przeciwpancernych Pansarskott 86 (AT-4). Kraj wyśle też Ukrainie 5 tys. hełmów i polowe racje żywnościowe – podaje szwedzki portal The Local.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

Zobacz także: Ukraina otrzymała broń z Kanady i Estonii. Dostarczono m.in. Javeliny [+FOTO]

reuters.com / thelocal.se / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz