MSZ chce przyspieszyć procedury związane z zatrudnianiem w Polsce pracowników sezonowych z Azji i z Afryki – podaje RMF FM. Ma temu służyć stworzenie polskiego konsulatu w Bangladeszu i więcej pracowników w konsulacie w Indiach.

Portal RMF 24 poinformował w poniedziałek, że resort spraw zagranicznych pracuje nad przyspieszeniem procedur związanych z zatrudnianiem w Polsce pracowników sezonowych z Azji i z Afryki. “Na długie procedury skarżą się m.in. sadownicy i właściciele firm transportowych, którzy szukają w Azji chętnych do pracy”- czytamy. W celu przyspieszenia procedur planowane jest stworzenie polskiego konsulatu w Bangladeszu i więcej pracowników w konsulacie w Indiach.

RMF FM ustaliło, że przyspieszenie procedur może nastąpić pod koniec roku. “Konsulat, a może nawet ambasada w Bangladeszu, mogą zacząć działać późną jesienią. Także wtedy dodatkowych 5 pracowników może rozpocząć pracę w konsulacie w Indiach. Obecnie jest ich 15. Dzięki zmianom przyspieszyć ma przede wszystkim wydawanie wiz” – pisze medium.

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie umowy na nowe centra wizowe w Łodzi i w Kielcach. Nowe placówki mają zacząć działać od czerwca. Zajmą się tłumaczeniem dokumentów niezbędnych do wydawania wiz pracownikom z dalekich krajów.

RMF FM podkreśla, że tylko w województwie mazowieckim od początku roku zezwolenia na pracę dostało prawie 800 osób z Afryki i ponad 16 tysięcy osób z Azji – głównie z Turcji, Indii, Uzbekistanu, Nepalu i Filipin.

W ubiegłym roku wojewoda mazowiecki wydał 2 697 zezwoleń na pracę dla obywateli państw afrykańskich oraz 56 738 zezwoleń dla obywateli państw azjatyckich.

W lutym zwracaliśmy uwagę, że w 2022 roku w Polsce wydano prawie 365,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tys. zezwoleń dotyczy osób z krajów muzułmańskich, w większości z Azji Centralnej.

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2022 r. think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”. Dotyczył on kwestii imigracji. Materiał został podany przez największe polskie media, m.in. Polską Agencję Prasową. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła projekt patronatem honorowym, a był on współfinansowany przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Wskazano, że Polska zmienia się z państwa emigracyjnego w imigracyjne.

Już wcześniej podkreślaliśmy, że w ostatnich latach Polska bardzo szybko staje się kraje imigranckim.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wówczas wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj: „Rz”: Polska krajem imigrantów – nie ma innego wyjścia

Czytaj również: PAP zastanawia się, „czy Polska jest gotowa na Multikulti”

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply