Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz – poinformowało w niedzielę Polskie Radio.

Jak podało w niedzielę Polskie Radio, Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz.

Wawrzyk powiedział, że Polska opowiada się za przedłużeniem unijnych sankcji wobec Rosji, zwłaszcza w sprawie zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji. Jednocześnie przyznał, że nie wszystkie kraje UE się na to zgadzają. „Sprzeciwiają się temu duże państwa członkowskie, w tym Niemcy, Francja i Holandia” – powiedział Wawrzyk.

“Ze względu na to, że nie da się przełamać oporu tych krajów przed zawieszeniem umowy o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji, Polska pracuje nad nowym rozwiązaniem” – powiedział Wawrzyk

Dodał, że polska dyplomacja od kilku tygodni prowadzi na ten temat negocjacje z niektórymi państwami członkowskimi i zaznaczył, że podobne zdanie w tych kwestiach mają również Litwa, Łotwa i Estonia, Czechy i Słowacja. „Możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie w najbliższych tygodniach” – zapowiedział.

Wiceminister przypomniał też, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Rosji. Obecnie odbierają je tylko Rosjanie, którzy z powodu swojej pracy są zmuszeni do przekraczania granicy polsko-rosyjskiej, w tym kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka oraz członkowie rodzin obywateli Polski i innych krajów UE.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny zakazowi wydawania wiz dla Rosjan. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby wymierzone we wszystkich obywateli, także tych niewinnych.

Olaf Scholz uważa, że to rosyjskie władze są odpowiedzialne za sytuację na Ukrainie, a nie naród rosyjski. Niemiecki kanclerz podkreślił w czwartek, że nie jest słuszne nakładanie środków karnych na wszystkich Rosjan – podaje FAZ. Zwrócił uwagę, że UE nałożyła wcześniej na Rosję “sankcje na dużą skalę”, które “dotykają wielu konkretnych ludzi i oligarchów wspierających rosyjski rząd”. “Z pewnością będzie to kontynuowane” – zapowiedział.

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji na temat zawieszenia wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca – podaje PAP.

FAZ przypomina, że rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę, że inicjatywa zakazu wydawania Rosjanom wiz Schengen została przedstawiona UE. Rzeczniczka MSZ Niemiec Andrea Sasse powiedziała, że inicjatywa może być omawiana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje o takie rozwiązanie.

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto poinformował, że fiński rząd zatwierdził plany ograniczenia liczby wiz wydawanych Rosjanom. Także Bułgaria po wydaleniu kilkunastu bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych z Moskwy zaprzestała wydawania wiz Rosjanom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na podobny krok zdecydowała się również Estonia. Rosjanie posiadający wizy Schengen wydane przez Estonię nie będą mogli z nich skorzystać, by wjechać na jej terytorium.

W czerwcu Czechy zdecydowały, że nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi.

Kresy.pl/Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply