Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto poinformował, że rząd zatwierdził plany ograniczenia liczby wiz wydawanych Rosjanom.

Jak podał w piątek portal Euro News, minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto poinformował, że rząd zatwierdził plany ograniczenia liczby wiz wydawanych Rosjanom.

W ciągu ostatnich dni fiński rząd znalazł się pod zwiększoną presją publiczną i polityczną, aby zamknąć rzekomą „lukę” sankcji, która pozwala Rosjanom na przyjazd do UE samochodem lub autobusem przez fińskie przejścia graniczne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Haavisto mówi, że ministrowie dali w czwartek zielone światło dla planu, który ograniczy liczbę zgłoszeń dostępnych dla Rosjan w fińskich misjach dyplomatycznych w Rosji, co skutkuje zmniejszeniem liczby ostatecznie wydawanych wiz.

To krótkoterminowe biurokratyczne rozwiązanie problemu, który Finowie mają nadzieję, że UE rozwiąże za nich na kolejnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Czechach pod koniec sierpnia.

„Z pewnością nie jesteśmy jedynym krajem, który ma z tym problem” – powiedział Haavisto. „A jeśli zmniejszymy liczbę wydawanych przez nas wiz Schengen, powinniśmy mieć bardziej skoordynowane podejście UE” – dodał. Finowie mają 12 różnych kategorii wiz, które mogą wydać – w tym dla studentów, pracowników, członków rodziny i turystyczne.

Przypomnijmy, służby konsularne Bułgarii zaprzestały przyjmowania wniosków o wizy turystyczne od obywateli Rosji, podała w sobotę agencja informacyjna Novinite powołując się na Agencję Operatorów Turystycznych Rosji. „Według organizatorów wycieczek konsulat bułgarski w Moskwie poinformował ich o czasowym zawieszeniu przyjmowania dokumentów na wizy turystyczne, a także wiz dla właścicieli nieruchomości [w Bułgarii] w związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną” – agencja zacytowała oświadczenie.

Konsulat Bułgarii w Moskwie podkreślił, że przyczyną zawieszenia wydawania wiz obywatelom Rosji jest decyzja jej władz z 5 sierpnia o wydaleniu 14 bułgarskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Była to odpowiedź Kremla na czerwcowe wydalenie z Bułgarii 70 rosyjskich pracowników dyplomatycznych i konsularnych. Sofia twierdziła, że wyrzuceni dyplomaci faktycznie pracowali na rzecz wywiadu, a działalność dyplomatyczna miała być dla nich jedynie przykrywką.

Ambasador Rosji w Bułgarii Eleonora Mitrofanowa groziła wówczas Bułgarom zerwaniem stosunków dyplomatycznych między Moskwą a Sofią. Kreml zdecydował się jednak na bardziej umiarkowaną formę dyplomatycznego odwetu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wydalenie rosyjski dyplomatów spowodowało, że z powodu braku pracowników służba konsularna Ambasady Rosji w Bułgarii oraz Konsulatu Generalnego w Warnie częściowo zawiesiły pracę. Ponadto całkowicie zawieszono działalność Konsulatu Generalnego Rosji w Ruse.

Kresy.pl/Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz