W sobotę w Lublinie zniszczono wystawę “Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Jej otwarcie towarzyszyło obchodom 80. rocznicy Krwawej Niedzieli. Policja poszukuje sprawców zniszczenia.

Policja poszukuje sprawców uszkodzenia wystawy IPN poświęconej kościołom na Wołyniu. Jej otwarcie towarzyszyło obchodom Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

O sprawie poinformował w środę jako pierwszy portal Tysol.pl. Później rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie nadkom. Kamil Gołębiowski przekazał PAP, że w sobotę funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie telefoniczne o grupie agresywnych, młodych osób, która wdała się w szarpaninę z ochroniarzem i zaczepiała przechodniów w centrum Lublina.

“Grupa dokonała uszkodzenia trzech plansz na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przesłuchaliśmy pokrzywdzoną instytucję, typujemy sprawców i zabezpieczamy monitoringi. To typowy akt wandalizmu” – podkreślił rzecznik.

Dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda potwierdził, że chodzi o wystawę przygotowaną przez IPN pt. “Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Otwarto ją 10 lipca.

Przeczytaj: Na Wołyniu zniszczono kolejny polski znak pamięci

Wystawa przedstawia wybrane grafiki autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego, pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami kościołów i kaplic na Wołyniu oraz współczesnymi zdjęciami tych samych obiektów lub miejsc. Całość uzupełniają krótkie informacje, dotyczące dziejów poszczególnych parafii, kościołów i kaplic – podano na stronie IPN.

“Prezentowane na wystawie obiekty kultu religijnego w większości już nie istnieją, część jest w administracji Kościoła rzymskokatolickiego lub służą innym celom, osiem zaś pozostaje w trwałej ruinie. Ekspozycja ta unaocznia, jak wiele utraciliśmy z kresowego dziedzictwa, szczególnie w zakresie budownictwa i sztuki sakralnej” – wskazał Instytut w komunikacie.

Zobacz także: Ukraina: Pożar polskiego skansenu w obwodzie lwowskim. Spłonęły pamiątki z czasów II Rzeczpospolitej

tysol.pl / portalsamorzadowy.pl / pap / lublin.ipn.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply