Wystawa połączona z performance’m o feministycznej treści wywołała burzę w Biszkeku. Głos zabrał sam minister kultury.

Minister kultury Kirgistanu Azamat Dżamankulow ogłosił, że powoła specjalną komisję, która ma wyjaśnić jak to się stało, że w Muzeum Narodowym Sztuk Pięknych doszło do „skandalicznej wystawy”.  Dżamankulow uznał, że wystawa sprowadzała się do „kampanii z nagą kobieta pod flagą feminizmu” – zacytował w poniedziałek portal BBC.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Dżamankulow powiedział też, że dyrektorka Muzeum Mira Dżangaraczewa została już zwolniona ze stanowiska. Do informacji tej odniosła się już sama Dżangaraczewa, która napisała na Facebooku, że sama złożyła dymisję wobec „agresywnej reakcji ze strony sił narodowo-patriotycznych”. Pozwoliła też sobie na uwagę, że reakcja ta „została zainicjowana przez ludzi, którzy nigdy nie byli w muzeum”.

Wystawa jaką Dżanfaraczewa zaprosiła do kirgiskiego Muzeum Narodowego składała się z prac 56 twórców z 22 krajów. Miała być wystawiana w Biszkeku przez 17 dni. Miała upamiętniać 17 kobiet, które zginęły w 2016 r. pracując w magazynie w Moskwie. Większość z nich stanowiły obywatelki Kirgistanu. Według byłej już dyrektorki Muzeum wystawa dotyczyła problemu przemocy wobec kobiet.

Składała się ona nie tylko z obrazów lub takich czy innych instalacji, ale też performance’ów ogrywanych przez kobiety. Niektóre były roznegliżowane. I właśnie to wywołało największe protesty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Parlamentarzystka Machabat Mawlianowa skomentowała na Facebooku, że ci z pracowników Muzeum Narodowego, którzy dopuścili do tego rodzaju wystawy „nie mają moralnego prawa pracować” w nim nadal. „Nasze kirgiskie kobiety powinny odbierać tradycyjną edukację” – jak stwierdziła – „Naród kirgiski stracił swoją tożsamość etniczną w ciągu ostatnich 30 lat usprawiedliwiając globalizacją takie wydarzenia jak te”.

„Na wystawie są hasła o małżeństwach homoseksualnych. Uważamy, że te hasła są sprzeczne z konstytucją. Powinniśmy sprawdzić, czy nieletni wchodzili do muzeum, kiedy występowała naga kobieta. Jeśli do budynku wchodzili nieletni, zostanie to uznane za propagandę pornografii” – powiedział z kolei działacz społeczny Ajbek Busurmankulow. Jednak inna parlamentarzystka Elwira Surabaldijewa wyraziła swoją solidarność ze zwolnioną dyrektorką, podobnie jak była prezydent kraju Rosa Otunbajewa.

Czytaj także: 63 osoby zadeklarowały udział w przedterminowych wyborach prezydenckich w Kirgistanie

bbc.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz