W czwartek w Duszanbe obradowała Rada Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

W stolicy Tadżykistanu obok prezydenta tego państwa Emomali Rahmona pojawili się prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu oraz premier Armenii. Jedynym przywódcą państwa członkowskiego ODKB, który nie pojawił się w Duszanbe jest Władimir Putin. We wtorek ogłosił on, że w związku z kontaktem z osobami zakażonymi koronawirusem prezydent Rosji poddał się samoizolacji. W szczycie organizacji wziął udział w trybie wideokonferencyjnym.

Według agencji informacyjnej RIA Nowosti Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego ODKB zadecydowała w czwartek o przezbrojeniu sił szybkiego reagowania tego sojuszu. Wszystkie jego oddziały mają otrzymać nowoczesne uzbrojenie. Dodatkowo przywódcy postanowili pozostawić rosyjskiego generała Anatolija Sidorowa na stanowisku naczelnika połączonego sztabu ODKB na kolejne trzy lata.

Z bieżących kwestii przywódcy skonkretyzowali plan stworzenia wspólnego kontyngentu sił Organizacji w Azji Środkowej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa tego regionu w obliczu groźby destabilizacji w sąsiadującym z nim Afganistanie. Rosja wzięła już udział w ćwiczeniach wojskowych w Tadżykistanie wraz z żołnierzami tego państwa, do których dołączyły także oddziały z nienależącego do ODKB Uzbekistanu.

“Jak już zauważono, sytuacja w obszarze odpowiedzialności ODKB i na zewnętrznych granicach państw członkowskich jest nie tylko niestabilna, ale także niesie nowe, naprawdę dotkliwe wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych krajów.” – oficjalny portal Kremla zacytował wystąpienie Putina w Duszanbe.

“Zaraz po, delikatnie mówiąc, pospiesznym wycofaniu wojsk USA i ich sojuszników z Afganistanu oraz dojściu do władzy ruchu Talibów, na nadzwyczajnym szczycie ODKB, wymieniliśmy poglądy na temat zagrożeń związanych z radykalnie zmienioną sytuacją w tym kraju. Wszyscy poparli wówczas wniosek, że w obecnych warunkach jak najściślejsza koordynacja i spójność państw członkowskich ODKB jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Zgodziliśmy się również, że w każdej chwili należy być gotowym do pełnego wykorzystania potencjału obronnego i politycznego ODKB dla zapewnienia bezpieczeństwa, utrzymania pokoju i stabilności w naszych krajach.” – stwierdził rosyjski przywódca.

ria.ru/kremlin.ru/belta.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply