Wspólne ćwiczenia żołnierzy z trzech państw odbyły się na poligonie Harb Majdon w Tadżykistanie.

Jak podkreśliła we wtorek agencja informacyjna Fergana News, poligon ten znajduje się zaledwie 20 km od granicy Afganistanu. Zakończone w poniedziałek ćwiczenia trwały od 5 sierpnia i brało w nich udział łącznie 2,5 tys. żołnierzy rosyjskich, tadżyckich i uzbeckich. Jak twierdzi portal gazety „Rzeczpospolita” wykorzystali oni do ćwiczeń setki pojazdów opancerzonych oraz 25 samolotów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według słów dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej gen. Aleksandra Łapina prezentowano współdziałanie różnych rodzajów broni, w tym uderzeń lotniczych, oraz współdziałającej ze zwiadowcami artylerii. Przeprowadzono też ćwiczenia desantu. Łapin twierdził, że zostały one zorganizowane „na podstawie doświadczenia uzyskanego w Syryjskiej Republice Arabskiej”, w której Rosjanie prowadzą operację wojskową przeciw zbrojnym organizacjom islamistów od 2015 r. Wykorzystywano nowoczesną rosyjską broń, pociski rakietowe, miotacze ognia.

Rosyjski generał nie ukrywał, że ćwiczenia przeprowadzono wobec zmiany sytuacji w Afganistanie, gdzie do ofensywy przeszli talibowie, którzy w ostatnich dniach zdobyli stolice sześciu regionów tego kraju.

Rosyjscy żołnierze stanowili 1,8 tys. wśród 2,5 tys. ćwiczących. Wszyscy ze stanu 201. bazy wojskowej rosyjskich Sił Zbrojnych w Tadżykistanie. Władze tego państwa, w kontekście sytuacji w sąsiednim Afganistanie, ustaliły niedawno z Moskwą zwiększenie obsady tej bazy do stanu odpowiadającego dywizji.

Minister Obrony Tadżykistanu Szerali Mirzo podkreślił, że tego rodzaju ćwiczenia przeprowadzono po raz pierwszy w historii. „W ciągu ostatni kilku lat zauważalne jest przenoszenie się napięć z Bliskiego Wschodu do Afganistanu. Analiza procesów zachodzących w ostatnie lata pokazuje, że sytuacja w naszym regionie będzie zależeć od rozwoju wydarzeń na płaszczyźnie politycznej w tym kraju.” – powiedział Mirzo

fergana.news/rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz