Nowy szlak kolejowy do Azji Środkowej

W sobotę przybył do stolicy Uzbekistanu – Taszkentu pierwszy towarowy pociąg z Turcji. To owoc ustaleń z niedawnego szczytu Organizacji Państw Tureckich (OTG).

Jak podał portal Fergana na dworcu w Taszkencie urządzono uroczyste powitanie pociągu. Uczestniczyli w nim szef uzbeckich kolei UTJ Husnitdin Hasiłow oraz ambasador Turcji w Uzbekistanie Olgan Bekar.

Pociąg jaki przybył w sobotę do Taszkentu przebył łącznie 4500 kilometrów. Wyruszył z tureckiego Izmiru na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego i jechał przez terytorium Iranu i Turkmenistanu. Kurs zajął mu 25 dni.

Skład zawierał 40 wagonów. Dostarczył do Uzbekistanu sprzęt chłodniczy i inny sprzęt AGD. Przygotowywany jest kolejny pociąg z Turcji do Uzbekistanu, który będzie składał się aż z 250 wyładowanych wagonów.

Nowe towarowe połączenie kolejowe jest efektem porozumienia w sprawie tworzenia i rozwoju nowych transportowych korytarzy tranzytowych, osiągniętego na szczycie prezydentów Organizacji Państw Tureckich (OTG), który odbył się w Samarkandzie w dniach 10-11 listopada bieżącego roku.

Służba prasowa UTJ zauważyła, że ​​nowe połączenie ma ogromny potencjał rozwoju i stanie się najszybszym i najwygodniejszym sposobem eksportu i importu towarów z Uzbekistanu, który jest krajem podwójnie śródlądowym, to znaczy nie posiadającym wybrzeża morskiego i otoczonym ze wszystkich stron, które sam nie posiadają dostępu do otwartego morza.

„Znacznie skróci to czas i koszty finansowe transportu towarów eksportowych na główne rynki światowe i regionalne” — twierdzi UTJ.

Czytaj także: Chiny uruchomiły połączenie kolejowe do Afganistanu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply