Na Białoruś przybywają jednostki rosyjskiej armii, które mają wziąć udział w manewrach „Sojusznicze Zdecydowanie -2022”.

Na Białoruś przybyły pierwsze jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorące udział w ćwiczeniach sił reagowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi – poinformowała w środę agencja TASS powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego zaangażowane w weryfikację sił reagowania Państwa Związkowego, ze standardowym wyposażeniem i uzbrojeniem, maszerowały w sposób kombinowany, samodzielnie i koleją, na nieznane poligony do miejsc wykonywania zadań szkoleniowych na terenie Republiki Białoruś” – podano w komunikacie ministerstwa obrony Rosji.

Manewry „Sojusznicze Zdecydowanie -2022” na Białorusi zaplanowano na okres od 10 do 20 lutego. Rosyjscy i białoruscy żołnierze mają przećwiczyć „tłumienie i odpieranie agresji zewnętrznej”, a także „przeciwdziałanie terroryzmowi i ochronę interesów Państwa Związkowego”. W trakcie ćwiczeń będą w szczególności podejmowane działania na rzecz „wzmocnienia ochrony granicy państwowej w celu zapobieżenia przenikaniu uzbrojonych grup bojowników, zablokowania kanałów dostarczania broni i amunicji, a także wyszukiwania, blokowania i niszczenia nielegalnych formacji zbrojnych oraz grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika”.

Manewry odbędą się na poligonach: Domanowski, Gożski, Obuz-Lesnowski, Brzeski i Osipowicki, a także w innych miejscach. Wykorzystane zostaną lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Moczuliszczach.

Radio RMF FM podało, powołując się na wpisy w mediach społecznościowych, że rosyjski sprzęt wojskowy, w tym wyrzutnie rakietowe BM-27 Uragan, zauważono w okolicach Rzeczycy, około 40 km od granicy z Ukrainą.

Według RMF FM powołującego się na słowa wiceministra obrony Rosji Aleksandra Fomina, na białoruskie manewry miało zostać wysłanych 12 myśliwców Su-25, dwie dywizje systemów obrony przeciwlotniczej S-400 oraz dywizja systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1.

W sieci pojawiły się też nagrania mające pokazywać rosyjski sprzęt wojskowy transportowany koleją na Białoruś.

Przypomnijmy, że Aleksandr Łukaszenko nie ukrywał, że w trakcie manewrów Rosja i Białoruś przećwiczą „konfrontację z Polską, krajami bałtyckimi i Ukrainą”.

Kresy.pl / tass.ru / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz