Pentagon odtajnił i publicznie udostępnił materiał wideo z ataku amerykańskiego drona w Kabulu, w którym zginęło 10 cywilów w tym siedmioro dzieci – poinformował w czwartek The New York Times.

Jak poinformował w czwartek portal The New York Times, Pentagon odtajnił i publicznie udostępnił materiał wideo z ataku amerykańskiego drona w Kabulu, w którym zginęło 10 cywilów w tym siedmioro dzieci.

Portal uzyskał materiał filmowy w ramach pozwu przeciwko Centralnemu Dowództwu Stanów Zjednoczonych w sprawie Ustawy o Wolności Informacji. Jest to pierwsze publiczne wydanie materiału wideo ze uderzenia mającego miejsce 29 sierpnia. Pentagon początkowo bronił ataku, ale później nazwał go tragicznym błędem.

Filmy zawierają około 25 minut materiału filmowego z dwóch dronów MQ-9 Reaper, pokazujących scenę ataku przed, w trakcie i po tym, jak pocisk uderzył w cywilny samochód na dziedzińcu przy ulicy mieszkalnej. Niewyraźne obrazy pokazują osoby poruszające się w strefie ataku lub w jej pobliżu.

Ubiegłoroczne śledztwo Pentagonu wykazało, że uderzenie w Kabulu było „błędem” i nie zalecono żadnych działań prawnych ani dyscyplinarnych, co spotkało się z powszechnym oburzeniem ze strony Kongresu i organizacji praw człowieka.

Krytycy stwierdzili, że raport przyczynił się do kultury bezkarności i nie rozwiązał problemów systemowych w prowadzeniu wojny przez Stany Zjednoczone, co sprawia, że ​​przyszłe ofiary cywilne są nieuniknione.

Ofiarami ataku z 29 sierpnia był Zemari Ahmadi, który pracował dla amerykańskiej organizacji pomocowej, oraz dziewięciu członków jego rodziny, w tym siedmioro dzieci.Śledztwo przeprowadzone przez generalnego inspektora sił powietrznych USA, generała Sami Saida, wykazało, że operatorzy dronów pomylili białą Toyotę Corollę na miejscu zdarzenia z samochodem powiązanym z grupą terrorystyczną, a także nie zauważyli dziecka widocznego na nagraniach z monitoringu. Na dwie minuty przed uderzeniem nie znaleziono żadnych dowodów popełnienia przestępstwa.

„Dochodzenie nie wykazało naruszenia prawa, w tym prawa wojennego. Błędy w egzekucji w połączeniu z uprzedzeniami w zakresie potwierdzenia i awariami komunikacji doprowadziły do ​​godnych ubolewania ofiar wśród ludności cywilnej” – czytamy w raporcie.

„To był błąd”, powiedział Said dziennikarzom w Pentagonie. „Ale to nie jest zachowanie przestępcze, przypadkowe zachowanie, zaniedbanie”.

Zobacz też: Dwie afgańskie rodziny zginęły w ataku USA

Kresy.pl/New York Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz