Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano transport zamrożonych grzybów z Ukrainy z zawartością radioaktywnego cezu wielokrotnie przekraczającą normę.

Państwowa Służba Ukrainy ds. bezpieczeństwa produktów spożywczych i ochrony konsumentów (Derżprodspożywsłużba) poinformowała w środę, że 5 stycznia br. poprzez europejski system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) otrzymała zawiadomienie o wykryciu wysokiego poziomu radioaktywnego cezu-137 w partii zamrożonych grzybów z Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według komunikatu Derżprodspożywsłużby partia została zatrzymana na „polskiej granicy” (bez podania, które konkretnie służby tego dokonały). Wykryto w niej poziom radioaktywnego cezu-137 w wysokości 1540 bekereli/kg. Ukraiński portal Zaxid.net podaje, że zgodnie z rozporządzeniem ukraińskiego ministerstwa zdrowia dopuszczalny poziom cezu -137 w grzybach leśnych przeznaczonych do spożycia nie powinien przekraczać 500 bekereli/kg.

Jednak według przepisów UE maksymalny poziom cezu-137 (liczony łącznie z cezem-134) nie powinien przekraczać 100. Poziom 500 jest dopuszczalny tylko dla grzybów suszonych.

Eksporterem radioaktywnej partii było przedsiębiorstwo z Kamienia Koszyrskiego leżącego w obwodzie wołyńskim tuż przy granicy z Polską i Białorusią, zajmujące się hurtowym handlem warzywami i owocami oraz zbiórką owoców leśnych i grzybów. Odbiorcą było przedsiębiorstwo handlowe z Czerska w woj. pomorskim.

Derżprodspożywsłużba zapewniła, że jej specjaliści podjęli działania zmierzające do wycofania z obrotu i utylizacji „produktów niespełniających wymagań”.

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci: pożary w rejonie Czarnobyla nie grożą skażeniem radioaktywnym

Kresy.pl / voldpss.gov.ua / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz