Płace Kazachów rosną najszybciej w Eurazjatyckim Związku Gospodarczym

Spośród wszystkich pięciu państw Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES) płace rosną najszybciej w Kazachstanie.

Dane o wzroście płac w pierwszym półroczu 2022 r. podał organ EAES Eurazjatycka Komisja Gospodarcza. W obliczu zawirowań relacji ekonomicznych między głównym państwem Związku – Rosją a Unią Europejską i USA, w obliczu głębokiej recesji w tej pierwszej, to Kazachstan wybił się na pierwsze miejsce pod względem wzrostu płac, przytoczył portal Fergana News.

W państwie tym średnia płaca nominalna wzrosła do 124,1 proc. a średnia płaca realna 110,9 proc. Na drugim miejscu pod względem wzrostu płacy nominalnej i realnej w EAES znalazł się dużo biedniejszy Kirgistan, w którym wzrost w dwóch wskaźników wyniósł odpowiednio 123,9 proc. i 109,8 proc.

Nie zmienia to faktu, że średnia płaca wśród państwa członkowskich Związku najwyższa pozostaje nadal w Rosji, gdzie nominalnie sięgnęła około 1 tys. dolarów. Tymczasem w Kazachstanie wskaźnik ten na koniec czerwca bieżącego roku znalazł się na poziomie równowartości 631 dol., a w Kirgistanie tylko około 300 dol.

Na płaszczyźnie demografii wskaźnik urodzeń spadł we wszystkich krajach związku, najbardziej – ponownie w Kazachstanie, gdzie w pierwszej połowie roku urodziło się 198,1 tys. osób (mniej o 8,4% rok do roku). Na kolejnych miejscach pod względem spadku liczby urodzeń znalazły się Rosja (635,2 tys. osób, mniej o 6,3%), Armenia (16,5 tys. osób, -4,3%) i Kirgistan (70,9 tys. osób, -3,6%).

Mimo tego e wszystkich krajach EUG, z wyjątkiem Rosji, pierwsza połowa roku charakteryzowała się wzrostem demograficznym – naturalnym przyrostem ludności. Tylko w Rosji spadek liczby ludności wyniósł 383,8 tys. osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wskazanym okresie we wszystkich krajach EAES z wyjątkiem Kirgistanu (gdzie przyrost migracyjny wyniósł 1750 osób) odnotowano odpływ migracyjny. Do Kazachstanu przybyło 7287 osób, a 12 344 wyjechało.

Czytaj także: Rosja chce odchodzenia od dolara w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz