Prorosyjska administracja w obwodzie zaporoskim poinformowała, że największa elektrownia atomowa Europy nie wytwarza prądu.

Według jej informacji ostatni blok energetyczny w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wyłączono w nocy z soboty na niedzielę. “W ciągu ostatnich kilku dni jedyna działająca blok energetyczny – szósty – pracował na minimalnej mocy. W nocy został wyłączono o godz. 3:45. Obecnie energia nie jest wytwarzana” – zacytowała w niedzielę agencja informacyjna RIA Nowosti.

Współpracująca z Rosjanami administracja wytłumaczyła, że blok wyłączono, ponieważ ciągłe zmiany trybu pracy reaktorów i turbin groziły doprowadzeniem do awarii. Natomiast w stanie wyłączenia elektrownia jest, według niej, bezpieczna i istnieje możliwość ponownego włączenia poszczególnych bloków energetycznych.

Zaporoska Elektrownia Atomowa znajdująca się w rękach Rosjan już od pierwszego tygodnia inwazji, ale obsługiwana jest przez ukraińskich pracowników. Wielokrotnie była już celem ataków. W sierpniu pociski spadły na jej terenie między innymi  5. 7 i 11 sierpnia. Wcześniejsze ostrzały, według prorosyjskiej administracji Enerhodaru, miały nastąpić 12 lipca oraz 20 lipca.

Obie strony konfliktu oskarżają się nawzajem o dokonywanie tych ostrzałów.

Od koniec sierpnia ukraiński koncern energetyczny Energoatom podał, że w związku z pożarami w rejonie zaporoskiej elektrociepłowni, położonej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dwukrotnie została odłączona ostatnia, czwarta linia energetyczna, łączącą elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy. Zaznaczono, że trzy pozostałe linie zostały już wcześniej uszkodzone. Strona ukraińska twierdzi, że stało się to na skutek rosyjskich ostrzałów.

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Rosjanie poinformowali o zatrzymaniu w Enerhodarze dwóch osób, które miały naprowadzać ataki ukraińskiej artylerii. 1 września siły rosyjskie twierdziły, że odparły ukraińską próbę desantu na teren elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r.

ria.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply