Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o desancie ukraińskich żołnierzy w pobliżu największej elektrowni atomowej w Europie.

Oświadczenie rosyjskiego resortu zacytowała w czwartek agencja informacyjna RIA Nowosti – “Dziś około 6:00 czasu moskiewskiego na wybrzeżu zbiornika Kachowka, trzy kilometry na północny wschód od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wylądowały wojska ukraińskie w dwóch grupach dywersyjnych liczących do 60 osób na siedmiu łodziach i usiłowały przejąć elektrownię”.

Ministerstwo Obrony poinformowało przy tym, że „podjęto środki w celu zniszczenia wroga, w tym z użyciem lotnictwa wojskowego”.

Rosjanie podali taką wiadomość tuż przed planowanym przyjazdem do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej inspekcji Międzynarodowej Agencji Elektrowni Atomowej (MAEA), która ma ocenić poziom zagrożenia dla największej elektrowni jądrowej Europy, która wielokrotnie była już celem ostrzałów.

Zaporoska Elektrownia Atomowa znajdująca się w rękach Rosjan już od pierwszego tygodnia inwazji, ale obsługiwana jest przez ukraińskich pracowników. Wielokrotnie była już celem ataków. W sierpniu pociski spadły na jej terenie między innymi  5. 7 i 11 sierpnia. Wcześniejsze ostrzały, według prorosyjskiej administracji Enerhodaru, miały nastąpić 12 lipca oraz 20 lipca. Obie strony konfliktu oskarżają się nawzajem o dokonywanie tych ostrzałów.

W czwartek ukraiński koncern energetyczny Energoatom podał, że w związku z pożarami w rejonie zaporoskiej elektrociepłowni, położonej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dwukrotnie została odłączona ostatnia, czwarta linia energetyczna, łączącą elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy. Zaznaczono, że trzy pozostałe linie zostały już wcześniej uszkodzone. Strona ukraińska twierdzi, że stało się to na skutek rosyjskich ostrzałów.

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Rosjanie poinformowali o zatrzymaniu w Enerhodarze dwóch osób, które miały naprowadzać ataki ukraińskiej artylerii. W środę poinformowali z kolei o zatrzymaniu w Enerhodarze, a więc w mieście, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, grupy ukraińskich dywersantów.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply