Pełniący obowiązki prezydenta, premier Kirgistanu Sadyr Japarow powiedział w sobotę, że składa dymisję z powodu udziału w przedterminowych wyborach prezydenckich. Poza nim do wyborów zgłosiło się jeszcze 62 osoby.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass, premier Kirgistanu Sadyr Japarow, zrzekł się pełnienia obowiązków prezydenta po tym jak zgłosił swoją kandydaturę w przedterminowych wyborach.

„Zdecydowałem się zrezygnować z funkcji prezydenta kraju, a także zawiesić uprawnienia premiera Republiki Kirgiskiej i jako zwykły obywatel wezmę udział w zbliżających się wyborach prezydenckich” – powiedział Japarow.

Jak stwierdził w swoim przemówieniu opublikowanym na stronie internetowej Prezydenta Kirgistanu, trwają przygotowania do reformy konstytucyjnej, a „w najbliższych dniach zostanie przygotowany projekt nowej konstytucji”, który zostanie przekazany do rozpatrzenia w parlamencie. Według Japarowa, „jeśli projekt nowej konstytucji uzyska poparcie ludzi, w kraju powstanie nowy system rządów”.

Podkreślił, że szanuje wszystkich swoich przeciwników w zbliżających się przedterminowych wyborach prezydenckich i życzy im sukcesów. Japarow wezwał również innych kandydatów, aby „zapobiegli podziałowi kraju na północ i południe, na regiony lub krewnych”.

Zobacz też: Były wiceszef służby celnej Kirgistanu zatrzymany w sprawie korupcyjnej

Łącznie aż 63 osoby przedstawiły swoje oświadczenia woli udziału w zbliżających się przedterminowych wyborach prezydenckich w Kirgistanie – poinformowała służba prasowa Centralnej Komisji Wyborczej.

„Przyjmowanie wniosków zakończyło się 14 listopada o północy, 63 osoby złożyły stosowne dokumenty” – powiedział rzecznik prasowy.

Zauważył, że nie oznacza to, że wszyscy oni automatycznie stają się kandydatami. Kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą musieli teraz zebrać 30 tysięcy podpisów poparcia i wnieść zobowiązanie w wysokości 1 miliona kirgijskich somów (11 830 dolarów) do 3 grudnia. Przypomnieli, że 59 osób wyraziło zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich w 2017 roku, ale tylko 17 udało się oficjalnie zarejestrować jako kandydaci.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Kirgistanie zaplanowano na 10 stycznia 2021 roku. Zgodnie z ustawodawstwem osoby pełniące funkcje publiczne nie mają prawa brać w nich udziału, są zobowiązane do czasowej rezygnacji z zajmowanych stanowisk. Po rezygnacji Japarowa obowiązki głowy państwa zostały automatycznie przekazane marszałkowi parlamentu Talantowi Mamytowowi.

Po wyborach w Kirgistanie 4 października przedstawiciele partii, które nie weszły do ​​parlamentu, zorganizowali protesty w Biszkeku. Centralna Komisja Wyborcza republiki uznała wyniki za nieważne. Przewodniczący Sejmu i Premier złożyli rezygnację.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply