Były wiceszef służby celnej Kirgistanu zatrzymany w sprawie korupcyjnej

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu poinformowała o zatrzymaniu byłego wiceszefa służby celnej Rajymbeka Matraimowa.

Matraimow został zatrzymany jako podejrzany w sprawie korupcyjnej, podał we wtorek portal Kloop.kg. Według portalu sprawa dotyczy działalności Matraimowa z lat 2016-2020 kiedy to wiceszef służby celnej i jego współpracownicy „zorganizowali schemat korupcyjny”. Powołując się na informację Państwowej Służby Bezpieczeństwa Narodowego portal pisze, że działalność grupy Matraimowa wyrządziła państwowej kasie „szkodę szczególnie dużych rozmiarów”. Nie podano jednak dokładnych liczb.

Kloop.kg przypomina jednak, że Matraimow był jednym z głównych bohaterów zeszłorocznego śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez jego pracowników we współpracy z dziennikarzami Azatłyk. Dotyczyło ono wyprowadzenia z sytemu finansowego kraju sumy około 700 mln dol. Matraimow zaprzeczał wówczas informacjom podawanym przez dziennikarzy.

Według śledztwa Matraimow i jego grupa urzędnicza współdziałała z biznesmenem operującym z Chin Habibułą Abdukadyrem. Uczestnik grupy, jaka miała prowadzić działania przestępcze, który ujawnił te działania Ajerkej Sajmaiti został zamordowany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zatrzymanie byłego szefa służby celnej Kirgistanu nastąpiło po ulicznej rewolucji, która doprowadziła niedawno do ustąpienia rządu i prezydenta kraju.

kloop.kg/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz