Były wiceszef służby celnej Kirgistanu zatrzymany w sprawie korupcyjnej

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu poinformowała o zatrzymaniu byłego wiceszefa służby celnej Rajymbeka Matraimowa.

Matraimow został zatrzymany jako podejrzany w sprawie korupcyjnej, podał we wtorek portal Kloop.kg. Według portalu sprawa dotyczy działalności Matraimowa z lat 2016-2020 kiedy to wiceszef służby celnej i jego współpracownicy „zorganizowali schemat korupcyjny”. Powołując się na informację Państwowej Służby Bezpieczeństwa Narodowego portal pisze, że działalność grupy Matraimowa wyrządziła państwowej kasie „szkodę szczególnie dużych rozmiarów”. Nie podano jednak dokładnych liczb.

Kloop.kg przypomina jednak, że Matraimow był jednym z głównych bohaterów zeszłorocznego śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez jego pracowników we współpracy z dziennikarzami Azatłyk. Dotyczyło ono wyprowadzenia z sytemu finansowego kraju sumy około 700 mln dol. Matraimow zaprzeczał wówczas informacjom podawanym przez dziennikarzy.

Według śledztwa Matraimow i jego grupa urzędnicza współdziałała z biznesmenem operującym z Chin Habibułą Abdukadyrem. Uczestnik grupy, jaka miała prowadzić działania przestępcze, który ujawnił te działania Ajerkej Sajmaiti został zamordowany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zatrzymanie byłego szefa służby celnej Kirgistanu nastąpiło po ulicznej rewolucji, która doprowadziła niedawno do ustąpienia rządu i prezydenta kraju.

kloop.kg/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz