Premier Kirgistanu Akylbek Dżaparow spotkał się w Soczi z szefem rosyjskiego rządu Michaiłem Miszustinem przed posiedzeniem Rady Szefów Rządów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Jak poinformowała służba prasowa kirgiskiego rządu, podczas spotkania szefowie rządów wymienili poglądy na temat rozszerzenia współpracy kirgisko-rosyjskiej w sferze handlowej, gospodarczej, inwestycyjnej, rolnej, przemysłowej, transportowej i logistycznej oraz kulturalnej i humanitarnej.aparow, dostrzegając znaczenie współpracy w sferze edukacyjnej, poinformował szefa rosyjskiego rządu, że umowa międzyrządowa w sprawie budowy dziewięciu rosyjskojęzycznych szkół w Kirgistanie przeszła wszystkie trzy czytania w parlamencie śodkowoazjatyckiej republiki i jest przygotowywana do podpisania przez prezydenta, podał w środę portal Kaktus.media.

Dżaparow zaproponował podjęcie praktycznych analiz w kwestii tworzenia filii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w jego kraju oraz zbudowania Kirgisko-Rosyjskiego Instytutu Technologii Rolniczych i Biomedycyny na bazie obecnego Kirgiskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego. K. I. Skriabina.

Z kolei Michaił Miszustin złożył “serdeczne życzenia” w imieniu Władimira Putina prezydentowi środkowoazjatyckiego państwa Sadyrowi Dżaparowowi.Zadaniem naszych rządów jest zapewnienie realizacji porozumień osiągniętych przez naszych przywódców podczas oficjalnej wizyty Prezydenta Kirgistanu w Rosji w dniach 7-9 maja br. W okresie styczeń-kwiecień wolumen wzajemnej wymiany handlowej wzrósł o 16 proc. i wyniósł prawie 85 mld rubli, czyli ponad 92 mld somów. Będziemy nadal podnosić ten poziom” – powiedział Miszustin.

Rosja stara się obecnie bronić pozycji języka rosyjskiego w w Azji Środkowej. Sfinansowała już pięć szkół w sąsiadującym z Kirgistanem Tadżykistanie

Rosjanie stanowią, według danych z 2017 r. Rosjanie stanowią 5 proc. mieszkańców Kirgistanu. Jednak język rosyjski jest w szerokim użyciu, szczególnie w stolicy Biszkeku i północnej części kraju. W czasie spisu w 2009 r. ponad 400 tys. mieszkańców poradzieckiej republiki zadeklarowało, że rosyjski jest ich językiem ojczystym.

Obecny prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow w pierwszą zagraniczną podróż po objęciu władzy udał się do Moskwy. Deklarował również, że język rosyjski powinien mieć w jego kraju jakiś status oficjalny. Niedawno Dżaparow wyraził sprzeciw wobec koncepcji szybkiego odejścia od cyrylicy w zapisie języka kirgiskiego i przejścia na alfabet łaciński. Z drugiej strony parlament Kirgistanu – Żogorku Kenesz przyjął w zeszłym tygodniu nową ustawę o języku państwowym wzmacniającą jego prawo-formalną rolę.

Kirgistan jest tym państwem Azji Środkowej, które pozostaje najsilniej związane z Rosją. Podobnie jak Kazachstan wchodzi on w skład Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, pozostając jednak państwem znacznie słabszym i biedniejszym od zachodniego sąsiada. W związku z tym wielu Kirgistanów wyjeżdża do Rosji jako emigranci zarobkowi. W Kirgistanie znajduje się baza rosyjskich Sił Powietrznych.

kaktus.media/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply