Nowowybrany prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow powiedział, że języka rosyjski powinien zachować status języka oficjalnego w jego państwie.

Żaparow, który tydzień temu został wybrany na prezydenta kraju w przedterminowych wyborach, udzielił wywiadu kanałowi telewizyjnemu Rossija1. W jego trakcie odpowiedział między innymi na pytanie dotyczące języka rosyjskiego, który dotychczas utrzymał status “oficjalnego” w Kirgistanie. Nowy prezydent kraju utrzymał się za utrzymaniem tego statusu.

“Mamy obecnie świetne relacje z Rosją. Relacje dyplomatyczne, relacje ekonomiczne są, w planie wojskowym, i my te relacje będziemy jeszcze bardziej rozwijać na jeszcze wyższym poziomie. Będziemy nadal przyjaźnić się z Rosją, bez Rosji, musimy to otwarcie przyznać, nam będzie ciężko, bardzo ciężko” – portal 24.kg zacytował w środę wypowiedź Żaparowa dla rosyjskiej telewizji.

Język rosyjski jest powszechnie znany wśród obywateli Kirgistanu, a w miastach używany na co dzień. 14 proc. ludności tego państwa stanowią etniczni Uzbecy, a 6 proc. Rosjanie co przydaje rosyjskiemu, tradycyjnie mającemu silną pozycję od czasów radzieckich, szczególnie ważną rolę.

Kirgistan jest tym państwem Azji Środkowej, które pozostaje najsilniej związane z Rosją. Podobnie jak Kazachstan wchodzi on w skład Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, pozostając jednak państwem znacznie słabszym i biedniejszym od zachodniego sąsiada. W związku z tym wielu Kirgistanów wyjeżdża do Rosji jako emigranci zarobkowi. W Kirgistanie znajduje się baza rosyjskich Sił Powietrznych.

24.kg/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply