Sadyr Żaparow, który został premierem Kirgistanu i jednocześnie przejął obowiązki głowy państwa uzyskał w niedzielę wyborcze poparcie zdecydowanej większości obywateli.

W niedzielę w Kirgistanie odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie w związku z rewolucją jaka miała miejsce w tym środkowoazjatyckim państwie w październiku. Ale jednocześnie z nimi obywatele środkowoazjatyckiego państwa odpowiadali też na referendalne pytanie czy chcą aby było ono rządzone w ramach prezydenckiego czy parlamentarnego systemu władzy.

Premier i p. o. prezydenta Sadyr Żaparow odniósł w wyborach zdecydowane zwycięstwo. Według danych z 96,44 proc. komisji wyborczych zagłosowało na na niego 79,18 proc. Według danych opublikowanych na stronie internetowej Centralnej Komisji Wyborczej Kirgistanu Żaparow zmiażdżył 18 konkurentów. Drugi w kolejności pod względem poparcia Tolbajew Babyrżan uzyskał tylko 2,35 proc. głosów, a pozostali kandydaci poniżej 2 proc. każdy.

Jeszcze bardziej zdecydowanie Kirgizi opowiedzieli się za silną władzą prezydencką. System prezydencki wybrało 81,29 proc.

W wyborach do parlamentu Kirgistanu z 4 października niemal jedna trzecia głosów padła na 12 partii, które nie zdołały przekroczyć wysokiego, 7-procentowego progu wyborczego. Już dzień potem na ulice stolicy kraju Biszkeku wyszły tłumy przeciwników władz oskarżających je o nadużycia w czasie kampanii wyborczej. Po starciach z policją protestujący zajęli siedzibę parlamentu i administracji prezydenta Kirgistanu. Doszło do okresu praktycznej anarchii w państwie, które nie posiadało przez kilka dni jednego ośrodka kierowniczego – parlament rozbił się na co najmniej dwie frakcje, a część ministerstw przestała uznawać władzę ówczesnego prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa. Jego ustąpienie 15 października ułatwiło tranzycję władzy.

W porewolucyjnej sytuacji Żaparow przejął stanowisko premiera 10 października . 52-letni nowy premier zdołał następnie przejąć tymczasowo obowiązki głowy państwa. Żaparow zdobył sobie popularność mimo kryminalnej kartoteki – w 2013 r. został skazany za nieprawidłowości przy prywatyzacji kopalni złota oraz porwanie, w związku czym od tegoż roku przebywał na emigracji aż do 2017 r.

shailoo.gov.kg/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply