Instruktorzy wojskowi z Danii przez całe lato będą szkolić ukraińskie załogi na czołgach Leopard 1 – podał w czwartek portal Militarnyj.

Jak przekazał w czwartek portal Militranyj, instruktorzy wojskowi z Danii przez całe lato będą szkolić ukraińskie załogi na czołgach Leopard 1. Duńskie Ministerstwo Obrony podaje, że Ukraińcy szkolą się na niemieckich czołgach w wersji 1A5.

Duńscy instruktorzy pracują od kwietnia i będą pracować przez całe lato.

Szkolenie Ukraińców odbywa się w ścisłej współpracy z niemieckimi żołnierzami i robotnikami przemysłowymi w Niemczech.

Duński generał dywizji Arpe Nielsen i major Henning Beck przeprowadzili inspekcję instruktorów z Danii, którzy obecnie szkolą ukraińskich czołgistów na tych pojazdach bojowych.

Podczas swojej wizyty w Berlinie, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Ukraina otrzyma od Danii i Niemiec 80 czołgów Leopard 1. Poulsen zapowiedział wtedy, że czołgi czołgi mają być gotowe do użytku 1 czerwca. „Darowiznę, której pierwsze dostawy zostaną teraz zrealizowane, można określić jako bardzo dużą” – podkreślił minister, cytowany przez PAP za duńską stacją telewizyjną TV 2. Oprócz samych czołgów, darowizna ta obejmuje również części zamienne oraz amunicję.

W ramach wizyty w stolicy Niemiec, Poulsen spotkał się ze swoim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem, a także duńskimi instruktorami, którzy prowadzą w Niemczech szkolenia dla ukraińskich żołnierzy z obsługi wozów Leopard 1.

Szef duńskiego resortu obrony zapewniał, że pojazdy te, choć nie tak nowoczesne jak Leopard 2, mogą być dla Ukraińców bardzo przydatne. Powiedział, że mają bardzo dobre zdolności ogniowe i potrafią dobrze poruszać się w terenie.

Dodajmy, że w czwartek w Kopenhadze Poulsen przedstawił raport na temat stanu duńskich sił zbrojnych. Wynika z niego, że w związku z rosnącymi wyzwaniami po inwazji Rosji na Ukrainę duńskie wojsko potrzebuje w najbliższych latach dodatkowych 38 mld koron (około 5,1 mld euro). Z tego, 27 mld koron to „skumulowane zaległości”. 11 mld koron to wartość nowych inwestycji.

Duńskie czołgi Leopard 1 zostały wycofane z użycia w 2005 roku i od tego czasu były składowane w hangarach. Zostały zastąpione przez nowocześniejsze wozy Leopard 2.

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Czołg jest wyposażony w całkowicie nowoczesny system kierowania ogniem oraz w pełni skuteczny system widzenia nocnego i w złych warunków atmosferycznych. Czołg jest wyposażony w nową wieżę, która ma pomieścić cały nowy sprzęt.

Leopard 1A5 jest uzbrojony w jedno działo L7A3 kal. 105 mm, które może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO kal. 105 mm produkowanymi przez Kanadę, Francję, Niemcy, Izrael, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Czołg przewozi łącznie 60 pocisków, z czego 42 w kadłubie i 18 w wieży. Działo ma maksymalny efektywny zasięg ognia około 3000 m.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply