Rosja zbudowała rosyjskojęzyczne szkoły w Tadżykistanie

Władze rosyjskie wielokrotnie wyrażały przekonanie o konieczności utrzymanie języka rosyjskiego w Azji Środkowej.

Rosyjski rząd przeznaczy do 5,74 mld rubli (91 mln dolarów) na rosyjskojęzyczne szkoły zlokalizowane w Duszanbe, Kulabie, Chodżencie, Bochtarze i Tursunzadzie. Odpowiednie rozporządzenie podpisał 8 grudnia premier Rosji Siergiej Miszustin. Tekst dokumentu został opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnej, podał portal Fergana.

Pieniądze z rosyjskiego budżetu zostaną wykorzystane na realizację porozumienia między rządami Rosji i Tadżykistanu w sprawie budowy i wyposażenia materialno-technicznego placówek oświatowych w środkowoazjatyckim państwie, które prowadzą nauczanie w języku rosyjskim.

W dokumencie zaznaczono, że pieniądze na projekt będą pochodzić z Ministerstwa Finansów jako „dobrowolny celowy wkład (darowizna) na rzecz Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju”.

Przypomnijmy, że 1 września w każdym z wyżej wymienionych miast Tadżykistanu – Duszanbe, Kulab, Chodżent, Bochtar i Tursunzad – otwarto szkołę zbudowaną przy wsparciu Rosji. Rada Federacji zatwierdziła decyzję o budowie szkół w lutym 2020 r. W listopadzie 2021 r. rząd Federacji Rosyjskiej przeznaczył 150 mln dol. na budowę budynków i wyposażenie ich we wszystko, co niezbędne dla nauczania. Każda szkoła ma zapewnić miejsce 1,2 tys. uczniom.

Porozumienie w sprawie rozwoju sieci rosyjskich szkół w Tadżykistanie osiągnięto jeszcze w lutym 2017 roku, podczas oficjalnej wizyty Władimira Putina w Duszanbe. Zakładano, że Rosja zbuduje w republice około 20 rosyjskojęzycznych szkół.

Według stanu na jesień 2022 r. w Tadżykistanie było 39 szkół z rosyjskim językiem wykładowym, w których uczyło się około 27 tys. dzieci.

Istnieje również ponad 160 szkół wykorzystujących do nauczania zarówno język rosyjski jak i tadżycki, w których uczy się 70 tys. uczniów.

Poza nimi nauczanie języka rosyjskiego jest obowiązkowym elementem programu nauczania, począwszy od drugiej klasy. Język rosyjski jest nauczany we wszystkich szkołach średnich w Tadżykistanie.

Czytaj także: Kirgistan: Incydent na tle językowym wywołał reakcję Rosji

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz