W stolicy Kirgistanu jeden z jego obywateli uderzył w twarz etniczną Rosjankę domagając się, by rozmawiała wyłącznie po kirgisku.

Do incydentu doszło 5 sierpnia w Biszkeku w ośrodku zabaw dla dzieci w SMagic w centrum Technopark. 29-letni mężczyzna miał uderzyć kobietę pracującą w ośrodku i rzucił w nią kalkulatorem. Zarówno atakujący jak i zaatakowana są obywatelami Kirgistanu, jednak ofiara, jak podaje portal Kaktus.media, była miejscową, etniczną Rosjanką. Agresję miał wywołać fakt, że Rosjanka posługiwała się językiem rosyjskim – agresor miał domagać się by mówić tylko w języku kirgiskim.

Awanturującego się mężczyznę, ojca jednego z dzieci, początkowo zabrali milicjanci. Jednak zachowali się na tyle niefrasobliwie, że szybko wypuścili go, ten zaś wrócił do miejsca incydentu, by ponownie zaatakować pracowniczkę, jaką obrał sobie za cel.

Na zajście zareagował już ambasador Rosji w Biszkeku Nikołaj Udowiczenko, a także jedna z komisji Rady do Spraw Praw Człowieka i Społeczeństwa Obywatelskiego przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Wyrazili zaniepokojenie i wezwali władze Kirgistanu do lepszej ochrony etnicznych Rosjan.

Głos zabrał także przewodniczący Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin. Zapowiedział on na Telegramie, że Duma zwróci się z oficjalnym pismem do przewodniczącego parlamentu Kirgistanu, by wziął pod osobisty nadzór postępowanie w sprawie ataku na Rosjankę w Biszkeku. “To nie pierwszy przypadek, niedopuszczalny uwzględniając, że język rosyjski ma w Kirgistanie status oficjalnego i ten stan jest umocowany w Konstytucji kraju.” – tłumaczył inicjatywę swojej izby Wołodin.

Dodatkowo z jego słów wynika, że rosyjscy parlamentarzyści chcą “wypracować środki reagowania, w tym w rodzaju zakazu wjazdu do Rosji dla tych, kto pozwalają sobie na podobne działania wobec rosyjskojęzycznych mieszkańców”. Kirgistan jest biednym państwem z którego emigracja zarobkowa do Rosji ma masowy charakter. Przekazy pieniężne od pracujących w Rosji emigrantów stanowią istotną część budżetu wielu kirgiskich rodzin, a nawet stanowią zauważalną część PKB kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało już, że będzie przyglądać się przebiegowi śledztwa w tej sprawie. Ambasador Udowiczenko został podjęty przez szefa MSZ Kirgistanu Rusłana Kazakbajewa. W czasie spotkania omówiono incydent. Kirgiscy śledczy prowadzą w tej sprawie postępowanie z paragrafu o chuligaństwie.

W czasie rozkładu ZSRR w 1989 r. 916,5 tys. Rosjan stanowiło 21,5 proc. ludności Kirgiskiej SRR. Według szacunków z 2020 r. w Kirgistanie mieszkało już niecałe 345 tys. etnicznych Rosjan, co dawało 5,29 proc. ludności kraju. Jednak język rosyjski jest w środkowoazjatyckim państwie znacznie bardziej rozpowszechniony. W 1999 r. 75 proc. ludności kraju deklarowało, że potrafi porozumiewać się w języku rosyjskim.

Jest on w powszechnym użyciu wśród Kirgizów w Biszkeku i północnej części kraju. Na południu mieszkańcy znacznie częściej używają kirgiskiego. Kirgiski ma status języka państwowego, a rosyjski “oficjalnego”. Przybywając z pierwszą zagraniczną wizytą do Moskwy, nowy prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow zadeklarował wobec Władimira Putina, że język rosyjski zachowa ten status.

24.kg/kaktus.media/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply