Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło – informuje Kancelaria Prezydenta, odnosząc się do rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem.

W czwartek Kancelaria Prezydenta opublikowała oświadczenie dotyczące rozmów Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem na temat gwałtownych zmian w mediach publicznych, przeforsowanych przez rządzącą centrolewicę. Jak podano, prezydent krótko rozmawiał z premierem w środę, przy okazji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem tej rozmowy były „ewentualne zmiany ustawodawcze dotyczące mediów publicznych”. Miała ona miejsce już po tym, gdy w następstwie decyzji ministra kultury Bartłomiej Sienkiewicza m.in. wyłączono kanał i stację TVP Info.

W oświadczeniu zaznaczono, że „prezydent jest otwarty na współpracę w ważnych dla Polski sprawach”, jednak „nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów”.

 

„Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj [tj. w w środę – red.] doszło” – podkreślono na koniec oświadczenia.

Ponadto, do zamieszania wokół państwowych nadawców i Polskiej Agencji Prasowej odniósł się były premier Mateusz Morawiecki. W specjalnym nagraniu twierdzi, że doszło do „absolutnie pozaprawnego i łamiącego Konstytucję ataku rządu Donalda Tuska” na “niezależne media publiczne”.

W czwartek podczas porannego wywiadu dla Radia Zet, prezydent Andrzej Duda został zapytany ostatnie zmiany w mediach publicznych, przeprowadzane w oparciu o przyjętą przez Sejm uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych.  „Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce. To, co wczoraj działo się, niestety zaprzecza temu całkowicie, ponieważ wczoraj została w sposób rażący przez pana ministra [kultury, Bartłomieja – red.] Sienkiewicza złamana konstytucja” – oświadczył prezydent.

„Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują ustawy, czy też zmieniają ustawy” – zaznaczył Andrzej Duda. „Jeżeli Pan Premier, jego współpracownicy, ministrowie chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa” – argumentował.

Zobacz: Szarpanina w siedzibie Telewizji Polskiej, mężczyzna wyprowadzony przez policję [+VIDEO]

Interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jeszcze nie minęły trzy tygodnie od rozpoczęcia rządów przez nowe władze, zaś już poszerza się krąg osób zasługujących na Trybunał Stanu o Hołownię i Sienkiewicza. Ci komisarze ludowi wprowadzają rewolucyjne rządy: Hołownia przeprowadza głosowanie nad konstytucyjnością ustaw, zastępując w tym Trybunał Konstytucyjny, zaś Sienkiewicz zmienia władze TVP, tak jak on byłby tu uprawnionym organem. Nie kwestionując w najmniejszym stopniu konieczności zmian, to nie czas i nie miejsce na rewolucję.
    Na marginesie – TVP rozpoczęła swój dziennik telewizyjny od bardzo ocennej krytyki PiS, a miały być tylko informacje. No, ale w czasie rewolucji muszą być błędy, oczywiście dla dobra narodu. Uwaga, wróg nie śpi.