Prezydent i Premier RP za szybkim przyjęciem Ukrainy do UE

Polska opowiada się za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do UE – powiedział kanclerzowi Niemiec premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda uważa, że Ukraina powinna otrzymać ten status natychmiast.

W sobotę po południu prezydent Andrzej Duda poinformował za pośrednictwem Twittera, że „Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę” – podkreślił polski prezydent.

„To się Ukrainie należy” – dodał Duda.

Wieczorem postulat polskiego prezydenta został zamieszczony na oficjalnym profilu KPRP, w językach polskim i angielskim.

Dziś w Berlinie premier Polski, Mateusz Morawiecki, spotkał się z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Po jej zakończeniu, kancelaria premiera zorganizowała konferencję prasową, na której rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, z jakimi postulatami premier pojechał do Berlina. Warszawa domaga się odcięcia Rosji od systemu finansowego SWIFT, zamknięcia Nord Stream 1 i Nord Stream 2 oraz odcięcia Federacji Rosyjskiej od wszystkich innych systemów finansowych oraz zablokowanie importu surowców z Rosji do Europy.

„Premier złożył deklarację, że Polska będzie popierała Ukrainę w uzyskaniu statusu kandydata do UE” – powiedział Müller. Według jego relacji, Morawiecki miał też zaapelować o wyłączenie wydatków na obronność z reguł finansowych Unii Europejskiej, tak by inne kraje regionu „mogły przygotować się do dalszych działań Rosji”.

Rzecznik rządu przekazał, że Scholz nie odpowiedział, czy zgadza się na propozycje Polski. „Stwierdził, że trzeba przyjąć wszystkie niezbędne sankcje” – powiedział.

Twitter / Polityka.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz