Podczas piątkowej konferencji prasowej koła poselskiego Konfederacji, politycy prawicowej opozycji pytali rząd o kwotę 28 miliardów złotych pojawiającej się w amerykańskim raporcie w sprawie wypłacenia pieniędzy na rzecz żydowskich roszczeń.

Koło poselskie Konfederacji na piątkowej konferencji prasowej zapowiedziało wystosowanie pytań do polskiego rządu w sprawie amerykańskiego raportu Just Act, w którym w kontekście roszczeń żydowskich, które miałaby wypłacić Polska widnieje kwota 28 miliardów złotych.

Zdaniem posła Roberta Winnickiego nie są znane w Polsce wszystkie okoliczności opublikowania raportu Just Act. Prezes Ruchu Narodowego zwraca uwagę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił swoją politykę zagraniczną wyłącznie na administrację Donalda Trumpa. Ma to powodować, że polska dyplomacja nie ma miejsca na działanie. Poseł ostrzega, że w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA zwycięzcą może okazać się Joe Biden, co spowoduje jeszcze większe naciski na Polskę.

„Żądamy pełnej, transparentnej informacji ze strony rządu na temat kierowanych w stronę Polski roszczeń, po drugie żądamy zaprzestania współpracy z państwami, które chcą wymuszać na nas te roszczenia”. Zdaniem posła, polski rząd współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych w opracowywaniu dokumentów dotyczących roszczeń.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Cała ta rzecz jest dalece niecywilizowaną próbą wymuszenia rozbójniczego i próbą zmuszenia narodu polskiego do tego żeby stworzył precedens na użytek Żydów. Żeby zostały wypłacone pieniądze osobom, które nie są w stanie przed żadnych sądem udowodnić swojego tytułu do praw spadkowych” – przekonywał podczas konferencji prasowej poseł Grzegorz Braun.

Poseł informował, że pod koniec rozdziału na temat Polski w amerykańskim raporcie wymieniona została kwota 28 miliardów złotych (7,5 miliarda dolarów), która miała zostać wypłacona osobom żydowskiego pochodzenia. Zapowiedział, że Konfederacja wystosuje pytania dotyczące informacji pojawiających się w raporcie, a także dotyczące dokumentów rzekomo przygotowanych przez polski MSZ dla strony amerykańskiej.

#Konfederacja alarmuje! Mike Pompeo domaga się realizacji bezpodstawnych roszczeń! #Stop447

#Konfederacja alarmuje! Mike Pompeo domaga się realizacji bezpodstawnych roszczeń! #Stop447

Publiée par Konfederacja sur Vendredi 31 juillet 2020

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykańscy senatorowie Marco Rubio i Tammy Balwdin, autorzy ustawy JUST Act 447, po publikacji JUST Act Report, wzywają do dalszych nacisków ws. roszczeń żydowskich na sojuszników USA w Europie, w tym na Polskę, uznając tę sprawę za jeden z priorytetów polityki zagranicznej Waszyngtonu.

Senator Tammy Baldwin (Partia Demokratyczna), również współautorka ustawy 447 zgadza się z nim. „Podkreślając tę kwestię jako priorytet amerykańskiej polityki zagranicznej i uznając, że wciąż jest jeszcze więcej do zrobienia, pobudzimy dalsze działania w krajach, które nie wypełniają swoich zobowiązań w zakresie zapewnienia sprawiedliwości za Holokaust ocalonym, ofiarom i ich rodzinom” – zaznaczyła.

W rozmowie z AP republikański senator Marco Rubio, jeden z głównych twórców ustawy 447 zaznacza, że proces restytucji dla osób, których majątek został zajęty w czasie Holokaustu jest już dawno spóźniony.Musimy dalej naciskać na naszych przyjaciół i sojuszników w Europie oraz zapewnić, by ocaleni otrzymali sprawiedliwość na jaką zasługują , żeby mogli godnie dożyć swoich dni” powiedział polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, dziennikarz agencji Associated Press, Matthew Lee, opublikował artykuł o raporcie Departamentu Stanu USA dotyczącym roszczeń w sprawie mienia pożydowskiego i tzw. bezdziedzicznego m.in. w Polsce, zatytułowany „USA uderzają w Polskę i inne kraje Europy w związku z roszczeniami ws. Holokaustu”. Zaznacza w nim, że „Departament Stanu wywołał do tablicy Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a w szczególności Polskę, za brak działań w sprawie roszczeń restytucyjnych”. Omawiając sam raport Lee pisze, że jest on poświęcony przede wszystkim sprawie zwrotu lub odszkodowań za nieruchomości przejęte w czasie okupacji nazistowskiej oraz po wojnie, w czasach rządów komunistycznych. Zaznacza, że dotyczy to „szczególnie restytucji tzw. mienia bezspadkowego, w przypadku którego nie można zidentyfikować żyjących spadkobierców”.

Departament Stanu USA opublikował specjalny „JUST Act Report”, opracowany na podstawie kontrowersyjnej ustawy JUST Act z 2018 roku, zwanej też ustawą 447. Dokument ten nosi datę „marzec 2020 roku”. W środę nieoficjalne, polskie tłumaczenie części raportu dotyczącej Polski zamieszczono na stronie amerykańskiej ambasady w Warszawie. W raporcie czytamy, że „Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znaczącej ilości mienia prywatnego pozostawionego bez spadkobierców w wyniku Holokaustu” i jest „jedynym krajem członkowskim UE, w którym znaczące kwestie dotyczące własności z ery Holokaustu nie zostały uregulowane”. Krytycznie oceniono też polsko-amerykańskie umowy indeminizacyjne z lat 60. XX w., uznając, że wykluczają one wielu ocalałych z Holokaustu i ich rodziny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Władze Polski początkowo bagatelizowały znaczenie ustawy 447, a niektórzy jej przedstawiciele usiłowali ukazywać informowanie o niej jako „rosyjską propagandę”. Działania władz USA wywołują sprzeciw w Polsce oraz wśród Polaków w Niemczech i w USA. W krajach tych odbyły się protesty przeciwko roszczeniom środowisk żydowskich i wspierania ich przez Waszyngton. Największa manifestacja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości i środowiska narodowe, odbyła się 11 maja ub. roku w Warszawie. Według organizatorów wzięło w niej udział 20 tys. uczestników.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Stefans :

    USA uderzają w Polskę i …, i tu się ostro przejadą, gdyż min. Błaszczak w ostatniej chwili zdążył wynegocjować porozumienie w sprawie zwiększenia liczby najemnych sił a nade wszystko utworzenia najważniejszego w naszym regionie Dowództwa Sił Lądowych” – tak więc nie podskoczy nam nikt bo z nami …