Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż sprzętu wojskowego na Tajwan o wartości 1,1 miliarda dolarów, w tym 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż sprzętu wojskowego na Tajwan o wartości 1,1 miliarda dolarów, w tym 60 pocisków przeciwokrętowych i 100 pocisków powietrze-powietrze. Pentagon ogłosił pakiet w piątek po chińskich ćwiczeniach wojskowych wokół Tajwanu.

Sprzedaż obejmuje pociski Sidewinder, które mogą być używane w misjach powietrze-powietrze za około 85,6 mln dolarów, pociski przeciwokrętowe Harpoon o szacowanym koszcie 355 mln dolarów oraz wsparcie dla tajwańskiego programu radarów, które szacuje się na 665,4 miliona dolarów, podała Agencja Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa Pentagonu.

Liu Pengyu, rzecznik ambasady chińskiej w Waszyngtonie, powiedział w oświadczeniu, że możliwa sprzedaż broni „poważnie zagraża stosunkom chińsko-amerykańskim oraz pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

„Chiny zdecydowanie podejmą uzasadnione i konieczne środki zaradcze w świetle rozwoju sytuacji” – powiedział.

Administracja prezydenta Joe Bidena powiedziała, że ​​pakiet jest rozważany od jakiegoś czasu i został opracowany w porozumieniu z Tajwanem. „Ponieważ ChRL nadal zwiększa presję na Tajwan – w tym poprzez zwiększoną militarną obecność lotniczą i morską wokół Tajwanu – i angażuje się w próby zmiany status quo w Cieśninie Tajwańskiej, zapewniamy Tajwanowi to, czego potrzebuje, aby utrzymać swoje własne zdolności obronnye” – powiedziała w oświadczeniu Laura Rosenberger.

Zobacz też: Tajwański miliarder chce sfinansować szkolenie wojskowe 3 milionów Tajwańczyków

Pentagon powiedział, że sprzęt i wsparcie ogłoszone w piątek nie zmienią podstawowej równowagi wojskowej w regionie. „Te proponowane transakcje sprzedaży to rutynowe przypadki wspierające ciągłe wysiłki Tajwanu na rzecz modernizacji jego sił zbrojnych i utrzymania wiarygodnych zdolności obronnych” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA, prosząc o anonimowość.

Ministerstwo obrony Tajwanu wyraziło swoje podziękowania, dodając, że ostatnie „prowokacyjne” działania Chin stanowią poważne zagrożenie, a sprzedaż broni pomoże im stawić czoła chińskiej presji wojskowej.

Sprzedaż musi zostać zweryfikowana przez Kongres, ale zarówno demokratyczni, jak i republikańscy członkowie Kongresu powiedzieli, że nie oczekują sprzeciwu. Od czasu wizyty Pelosi na Tajwanie odbyły się co najmniej dwie inne wizyty członków Kongresu z obu partii, a także gubernatorów stanów USA, wszystkie potępione przez Pekin.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply