Trump zadowolony ze spotkania z Kim Dzong Unem

Prezydent USA już po pierwszym dniu spotkania z przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Unem ocenił je jako bardzo pozytywne.

Swoim zwyczajem Donald Trump wyrażał swoje opinie na Twitterze. “Wspaniałe spotkanie”, “Bardzo dobry dialog” – takie sformułowania wyłowiła z jego wpisów agencja informacyjna Reuters. Amerykański prezydent napisał je wkrótce po zakończeniu kolacji z północnokoreańskim przywódca, która odbywała się okazałym budynku hotelu Metropole, postawionym w Hanoi przez Francuzów jeszcze w czasach kolonialnych.

Obaj przywódcy odbyli spotkanie w cztery oczy. Trwało ono około 20 minut. Potem zasiedli do uroczystego obiadu. Amerykański prezydent zapytany czy wykonał krok do tyłu w kwestii rezygnacji KRLD z broni jądrowej odpowiedział krótko – “nie”.  Natomiast na pytanie czy w czasie spotkania zostanie uzgodniony traktat ostatecznie kończący  stan wojny między dwoma krajami Trump odpowiedział – “zobaczymy”. Urzędnicy z Białego Domu twierdzą, że bieżący szczyt ma zakończyć się podpisaniem dwustronnego porozumienia. Nie wiadomo jednak jaka będzie jego treść. Porozumienie ma zostać podpisane na zakończenie szczytu. Ceremonia jest zaplanowana na czwartek, na godzinę 15.50 czasu wietnamskiego. Wcześniej Trump i Kim Dzong Un znów odbędą spotkanie w cztery oczy. Tym razem ma ono potrwać 45 minut. “Będziemy mieli jutro bardzo pracowity dzień” – powiedział Trump zasiadając do obiadu. Podkreślił też znaczenie osobistych spotkań z przywódcą KRLD – “Nasze relacje są bardzo specjalnymi relacjami” – zapewniał amerykański prezydent.

Kim Dzong Un chwalił “odważną decyzję” swojego rozmówcy, jaką była według niego decyzja o rozpoczęciu dialogu między USA i KRLD. Jak stwierdził obaj przywódcy przezwyciężyli przeszkody, które mogły uniemożliwić przeprowadzenie szczytu.

Dostęp dziennikarzy do przywódców w czasie obiadu był ograniczony co spowodowało protest amerykańskiego stowarzyszenia reporterów.

Trump wykorzystał swój przyjazd do Hanoi także w celu spotkania się z prezydentem Wietnamu Nguyen Phu Trongiem. W czasie tego spotkania została podpisana umowa na dostawę amerykańskich samolotów pasażerskich dla dwóch wietnamskich przewoźników. Można przypuszczać, że także przywódca KRLD nawiąże rozmowy z gospodarzami, bowiem zapowiedziano już, że Kim Dzong Un zostanie w Wietnamie do soboty.

To już drugie spotkanie przywódców Korei Północnej i USA. Poprzednie, które odbyło się osiem miesięcy temu, Trumpa nazwał “wielkim sukcesem”. Podczas historycznego szczytu w Singapurze w czerwcu 2018 roku Trump i Kim Dzong Un podpisali ogólnie sformułowane porozumienie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Od tego czasu w kwestii realizacji porozumienia poczyniono niewielkie postępy. Waszyngton uzależnia zniesienie jakichkolwiek sankcji wobec Korei Północnej od pełnej denuklearyzacji stwierdzonej przez zagranicznych ekspertów, tymczasem Pjongang oczekuje łagodzenia reżimu sankcji już teraz.

reuters.com/theguardian.com/aljazeera.com/kresy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply