Ukraina będzie wykorzystywać amerykańskie pociski przeciwpancerne w odpowiedzi na rosyjskie prowokacje w Donbasie – zapowiada szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji mówił o tym podczas wspólnej konferencji z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem w Kijowie. Klimkin zaznaczył, że decyzja USA ws. sprzedawania Ukrainie broni ma wartość symboliczną.

– To bardzo ważne. Ale ma to też wielkie znaczenie praktyczne, ponieważ chodzi o broń defensywną – powiedział szef MSZ Ukrainy.

– Ta broń może być i będzie używana w razie prowokacji ze strony Rosji i wspieranych przez nią terrorystów. Ale, jak rozumiecie, nie jest używana do akcji ofensywnych. Nie może więc być wykorzystywana jako argument, że przyczyni się to do zwiększenia temperatury konfliktu – zaznaczył Klimkin. Jednocześnie zarzucił Rosji ciągłe zaognianie sytuacji w Donbasie:

– W przeciwieństwie do tego, to, co teraz robi Rosja to całkowicie umyślna taktyka ciągłej, kontrolowanej eskalacji. Nie wykluczamy dalszej eskalacji militarnej.

Klimkin powiedział też, że przedstawił Gabrielowi obecną sytuację w Donbasie. Jego zdaniem, mimo oficjalnego zawieszenia broni, jest ona coraz bardziej napięta, a separatyści często stosują broń, która na mocy porozumień mińskich jest zakazana i miała zostać wycofana.

Jak informowaliśmy, w grudniu Departament Stanu poinformował, że USA dostarczą Ukrainie „wzmocnione środki defensywne”. Według nieoficjalnych informacji, chodzi m.in. o systemy przeciwpancerne Javelin.

PRZECZYTAJ:John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Czytaj również: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Podczas konferencji prasowej z Klimkinem, Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Niemcy są sceptycznie nastawione do kwestii dostarczania Ukrainie uzbrojenia. Uważa, że raczej nie pomoże to w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

– Jeśli jest coś, czego [Donbas] jest pełen, to jest to broń – powiedział szef MSZ Niemiec. – My w Niemczech jesteśmy raczej sceptycznie nastawieni do idei, że dostarczanie broni może pomóc rozwiązać konflikt.

– Ale jeszcze raz – jesteśmy dość daleko, dzieli nas dystans od tego konfliktu i pozostajemy w pewnym bezpieczeństwie jako państwo, więc, oczywiście, Ukraina z innej perspektywy widzi rzeczy inaczej – dodał Gabriel.

Z kolei Klimkin podczas wspólnego wystąpienia przypomniał Gabrielowi o niemieckich interesach na Krymie. Zaznaczył, że niemieckie firmy współpracują tam z Rosjanami, mimo sankcji nałożonych przez UE. Ponadto, szef ukraińskiej dyplomacji zagroził też konsekwencjami niemieckim firmom, które uważają Krym za terytorium rosyjskie.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Siemens rozważa wycofanie się ze spółek z Rosjanami. Kreml: nic o tym nie wiemy

W grudniu informowaliśmy, że mimo nałożonych na Rosję sankcji, niemiecki Siemens podpisał kontrakt na dostawę trzech turbin dla elektrowni, która powstanie w Kazaniu. Wartość  kontraktu to 380 mln euro.

Stacja ABC News podała w zeszłym miesiącu, powołując się na czterech anonimowych urzędników Departamentu Stanu USA, że prezydent Trump ogłosi zgodę na sprzedaż Ukrainie pocisków przeciwpancernych.  Według jednego z nich, wysokiego rangą oficjela tego departamentu, w ramach pakietu o wartości 47 mln dol. na Ukrainę miałyby trafić 35 wyrzutni systemów przeciwpancernych wraz z 210 pociskami. Według amerykańskich mediów, ma chodzić o systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Narodowa Rada Bezpieczeństwa przy Białym Domu odmówiła komentarza.

Przeczytaj: Washington Post: Trump zdecydował o sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej. „USA przekroczyły Rubikon”

Unian.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply