Ukraina będzie wykorzystywać amerykańskie pociski przeciwpancerne w odpowiedzi na rosyjskie prowokacje w Donbasie – zapowiada szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

Szef ukraińskiej dyplomacji mówił o tym podczas wspólnej konferencji z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem w Kijowie. Klimkin zaznaczył, że decyzja USA ws. sprzedawania Ukrainie broni ma wartość symboliczną.

– To bardzo ważne. Ale ma to też wielkie znaczenie praktyczne, ponieważ chodzi o broń defensywną – powiedział szef MSZ Ukrainy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Ta broń może być i będzie używana w razie prowokacji ze strony Rosji i wspieranych przez nią terrorystów. Ale, jak rozumiecie, nie jest używana do akcji ofensywnych. Nie może więc być wykorzystywana jako argument, że przyczyni się to do zwiększenia temperatury konfliktu – zaznaczył Klimkin. Jednocześnie zarzucił Rosji ciągłe zaognianie sytuacji w Donbasie:

– W przeciwieństwie do tego, to, co teraz robi Rosja to całkowicie umyślna taktyka ciągłej, kontrolowanej eskalacji. Nie wykluczamy dalszej eskalacji militarnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Klimkin powiedział też, że przedstawił Gabrielowi obecną sytuację w Donbasie. Jego zdaniem, mimo oficjalnego zawieszenia broni, jest ona coraz bardziej napięta, a separatyści często stosują broń, która na mocy porozumień mińskich jest zakazana i miała zostać wycofana.

Jak informowaliśmy, w grudniu Departament Stanu poinformował, że USA dostarczą Ukrainie „wzmocnione środki defensywne”. Według nieoficjalnych informacji, chodzi m.in. o systemy przeciwpancerne Javelin.

PRZECZYTAJ:John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Czytaj również: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Podczas konferencji prasowej z Klimkinem, Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Niemcy są sceptycznie nastawione do kwestii dostarczania Ukrainie uzbrojenia. Uważa, że raczej nie pomoże to w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

– Jeśli jest coś, czego [Donbas] jest pełen, to jest to broń – powiedział szef MSZ Niemiec. – My w Niemczech jesteśmy raczej sceptycznie nastawieni do idei, że dostarczanie broni może pomóc rozwiązać konflikt.

– Ale jeszcze raz – jesteśmy dość daleko, dzieli nas dystans od tego konfliktu i pozostajemy w pewnym bezpieczeństwie jako państwo, więc, oczywiście, Ukraina z innej perspektywy widzi rzeczy inaczej – dodał Gabriel.

Z kolei Klimkin podczas wspólnego wystąpienia przypomniał Gabrielowi o niemieckich interesach na Krymie. Zaznaczył, że niemieckie firmy współpracują tam z Rosjanami, mimo sankcji nałożonych przez UE. Ponadto, szef ukraińskiej dyplomacji zagroził też konsekwencjami niemieckim firmom, które uważają Krym za terytorium rosyjskie.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Siemens rozważa wycofanie się ze spółek z Rosjanami. Kreml: nic o tym nie wiemy

W grudniu informowaliśmy, że mimo nałożonych na Rosję sankcji, niemiecki Siemens podpisał kontrakt na dostawę trzech turbin dla elektrowni, która powstanie w Kazaniu. Wartość  kontraktu to 380 mln euro.

Stacja ABC News podała w zeszłym miesiącu, powołując się na czterech anonimowych urzędników Departamentu Stanu USA, że prezydent Trump ogłosi zgodę na sprzedaż Ukrainie pocisków przeciwpancernych.  Według jednego z nich, wysokiego rangą oficjela tego departamentu, w ramach pakietu o wartości 47 mln dol. na Ukrainę miałyby trafić 35 wyrzutni systemów przeciwpancernych wraz z 210 pociskami. Według amerykańskich mediów, ma chodzić o systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Narodowa Rada Bezpieczeństwa przy Białym Domu odmówiła komentarza.

Przeczytaj: Washington Post: Trump zdecydował o sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej. „USA przekroczyły Rubikon”

Unian.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz