Prezydent USA Donald Trump po raz pierwszy zaproponował przesunięcie zaplanowanych na 3 listopada br. wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy wyborcy bez obawy przed zarażeniem się koronawirusem będą mogli pójść do urn. Trump obawia się, że wybory wyłącznie korespondencyjne będą „najbardziej niedokładnymi i fałszywymi w historii”.

Trump wyraził w czwartek na Twitterze opinię, że powszechne głosowanie za pośrednictwem poczty spowoduje, że tegoroczne wybory prezydenckie w USA będą „najbardziej niedokładnymi i fałszywymi” w historii. „To będzie wielki wstyd dla USA. Opóźnij wybory, do czasu aż ludzie będą mogli prawidłowo, pewnie i bezpiecznie głosować???” – napisał amerykański prezydent.

Jak stwierdza agencja Associated Press, jest to pierwszy raz, gdy Donald Trump proponuje przeniesienie wyborów prezydenckich. Wcześniej jedynie krytykował pomysł przeprowadzenia wyborów wyłącznie korespondencyjnych.

Tweet Trumpa pojawił się w dniu, w którym pojawiły się złe wiadomości na temat kondycji amerykańskiej gospodarki. Władze poinformowały, że gospodarka USA skurczyła się o 32,9% w drugim kwartale tego roku, co jest najwyższym kwartalnym spadkiem w historii. Bezrobocie sięgnęło 14,7%. Ponadto sondaże dają Joe Bidenowi znacznie większe szanse na zwycięstwo niż urzędującemu prezydentowi.

Według AP nie ma dowodów na powszechne oszustwa wyborcze w głosowaniu korespondencyjnym, nawet w stanach, w których głosowanie odbywa się wyłącznie drogą pocztową. Pięć stanów już teraz polega wyłącznie na kartach do głosowania pocztowego i twierdzi, że posiada niezbędne zabezpieczenia przed zagraniczną ingerencją w głosowanie.

Trump nie ma możliwości przesunięcia daty wyborów prezydenckich. Zależy to od Kongresu, gdzie w Izbie Reprezentantów większość mają Demokraci.

Kresy.pl / AP / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz