Jemeński ruch Huti zgodził się zapewnić ONZ dostęp do uszkodzonego tankowca, który grozi katastrofą ekologiczną u wybrzeży targanego wojną domową Jemenu – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, jemeński ruch Hutich porozumiał się z ONZ w sprawie zniszczonego tankowca u wybrzeży podzielonego kraju, który grozi katastrofą ekologiczną.

ONZ na początku tego tygodnia wyraził swoje zaniepokojenie tym, że woda dostała się do maszynowni tankowca, który przewoził 1,1 miliona baryłek ropy naftowej i który nie może skorzystać z terminalu Ras Issa na Morzu Czerwonym. Grupa Huti, która kontroluje port, miała wysłać list zatwierdzający rozmieszczenie zespołu technicznego ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych dyskutuje również z walczącymi stronami Jemenu na temat aranżacji sprzedaży surowca i podziału zysków między rządem wspieranym przez Arabię ​​Saudyjską a grupą Houti, która wyrzuciła go z władzy w stolicy, Sanie, pod koniec 2014 roku.

Produkcja ropy w Jemenie załamała się od czasu interwencji koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej  w Jemenie w marcu 2015 roku przeciwko Huti, którzy kontrolują Sanaę i większość dużych ośrodków miejskich, w tym główny port Morza Czerwonego w Hodeidah. Rząd wspierany przez Arabię ​​Saudyjską posiada wschodnie i południowe obszary, na których znajdują się złoża ropy naftowej i gazu w Jemenie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła niedawno wirtualne rozmowy między stronami w celu uzgodnienia trwałego zawieszenia broni i budowania zaufania w celu wznowienia negocjacji pokojowych. Ale dyskusje komplikuje gwałtowny wzrost przemocy od końca maja, kiedy to wygasł tymczasowy rozejm wywołany przez pandemię koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, UNICEF ostrzegł, że miliony dzieci w Jemenie mogą doświadczyć głodu w związku z rozprzestrzeniającą się w ogarniętym wojną kraju pandemią koronawirusa oraz wraz z ograniczaniem funduszy na pomoc humanitarną.

W raporcie „Jemen pięć lat późneij: dzieci, konflikt i COVID-19” stwierdzono, że liczba niedożywionych jemeńskich dzieci może wynieść do końca roku 2,4 mln, co stanowi 20 proc. wzrost w porównaniu z obecną liczbą.

Agencja ONZ ostrzegła: „Ponieważ zdewastowany system opieki zdrowotnej w Jemenie skupia się na walce z koronawirusem, już i tak tragiczna sytuacja dzieci może się znacznie pogorszyć”.

Słaba infrastruktura opieki zdrowotnej w Jemenie nie jest przygotowana do walki z pandemią koronawirusa po pięciu latach wojny między dowodzoną przez Arabię ​​Saudyjską koalicją wojskową a wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti. Wojna ta spowodowała również jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Zobacz też: Według raportu ONZ ponad 230 tysięcy osób zginęło w konflikcie w Jemenie

Kresy.pl/Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz