Jemeński ruch Huti zgodził się zapewnić ONZ dostęp do uszkodzonego tankowca, który grozi katastrofą ekologiczną u wybrzeży targanego wojną domową Jemenu – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, jemeński ruch Hutich porozumiał się z ONZ w sprawie zniszczonego tankowca u wybrzeży podzielonego kraju, który grozi katastrofą ekologiczną.

ONZ na początku tego tygodnia wyraził swoje zaniepokojenie tym, że woda dostała się do maszynowni tankowca, który przewoził 1,1 miliona baryłek ropy naftowej i który nie może skorzystać z terminalu Ras Issa na Morzu Czerwonym. Grupa Huti, która kontroluje port, miała wysłać list zatwierdzający rozmieszczenie zespołu technicznego ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych dyskutuje również z walczącymi stronami Jemenu na temat aranżacji sprzedaży surowca i podziału zysków między rządem wspieranym przez Arabię ​​Saudyjską a grupą Houti, która wyrzuciła go z władzy w stolicy, Sanie, pod koniec 2014 roku.

Produkcja ropy w Jemenie załamała się od czasu interwencji koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej  w Jemenie w marcu 2015 roku przeciwko Huti, którzy kontrolują Sanaę i większość dużych ośrodków miejskich, w tym główny port Morza Czerwonego w Hodeidah. Rząd wspierany przez Arabię ​​Saudyjską posiada wschodnie i południowe obszary, na których znajdują się złoża ropy naftowej i gazu w Jemenie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła niedawno wirtualne rozmowy między stronami w celu uzgodnienia trwałego zawieszenia broni i budowania zaufania w celu wznowienia negocjacji pokojowych. Ale dyskusje komplikuje gwałtowny wzrost przemocy od końca maja, kiedy to wygasł tymczasowy rozejm wywołany przez pandemię koronawirusa.

Jak informowaliśmy, UNICEF ostrzegł, że miliony dzieci w Jemenie mogą doświadczyć głodu w związku z rozprzestrzeniającą się w ogarniętym wojną kraju pandemią koronawirusa oraz wraz z ograniczaniem funduszy na pomoc humanitarną.

W raporcie “Jemen pięć lat późneij: dzieci, konflikt i COVID-19” stwierdzono, że liczba niedożywionych jemeńskich dzieci może wynieść do końca roku 2,4 mln, co stanowi 20 proc. wzrost w porównaniu z obecną liczbą.

Agencja ONZ ostrzegła: „Ponieważ zdewastowany system opieki zdrowotnej w Jemenie skupia się na walce z koronawirusem, już i tak tragiczna sytuacja dzieci może się znacznie pogorszyć”.

Słaba infrastruktura opieki zdrowotnej w Jemenie nie jest przygotowana do walki z pandemią koronawirusa po pięciu latach wojny między dowodzoną przez Arabię ​​Saudyjską koalicją wojskową a wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti. Wojna ta spowodowała również jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Zobacz też: Według raportu ONZ ponad 230 tysięcy osób zginęło w konflikcie w Jemenie

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply