Według raportu utworzonego przez Program Rozwoju Narodów Zjednoczonych, wojna w Jemenie pochłonęła już 233 tysiące ofiar. Większość z nich zmarła z powodu głodu i chorób.

Według raportu ONZ z powodu konfliktu trwającego w Jemenie życie straciło 233 tysiące osób. 102 tysiące jest efektem walk, reszta jest skutkiem głodu i nieleczonych chorób.

„Trwający konflikt zredukował tempo rozwoju. Wływ konflikttu w Jemenie jest dewastujący – prawie ćwierć miliona  osób zmarło bezpośrednio podczas walk i niebezpośrednio ze względu na brak jedzenia i służby zdrowia” – można przeczytać w raporcie.

„Ponad 60% zmarłych to dzieci poniżej piątego roku życia. Długoterminowy wpływ wojny będzie szeroki i plasuje się pośród najbardziej destrukcyjnych konfliktów ok zakończenia Zimnej Wojny. Rozwój społeczeństwa w Jemenie cofnął się o 21 lat”.

Jak informowaliśmy wcześniej, specjalny wysłannik ONZ Martin Griffiths w sobotę wezwał do natychmiastowego zakończenia działań wojennych przez walczące partie Jemenu, ponieważ – jak zaznaczył – ponowne zaostrzenie konfliktu między ruchem Houthi i koalicją pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, zagroziłoby wysiłkom na rzecz pokoju.

Jak informuje agencja, zdaniem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, walki w al-Jawf w północnym Jemenie zmusiły do przesiedlenia do sąsiedniej prowincji Marib około 70 000 osób i 10 000 rodzin.

„W zeszłym tygodniu ogłosiłem publiczne wezwanie do zawieszenia działalności wojskowej. Dzisiaj powtarzam to wezwanie do natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania działań militarnych. Jemen po prostu nie może się tego doczekać ”- powiedział dziennikarzom Marib Griffiths.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ostatnia eskalacja zniszczyła ponad trzy-miesięczny okres spokoju, który nastąpił po pięciu latach konfliktu. Perspektywy trwałego pokoju zwiększyły się po tym, gdy Arabia Saudyjska znacznie ograniczyła naloty na Jemen, a Houthi zaprzestali prowadzenia ataków za pomocą rakiet i dronów.

Zaostrzenie konfliktu doprowadziło w tym miesiącu do wznowienia ataków rakietowych Houthi na Arabię ​​Saudyjską. Doprowadziło także do odwetowych ataków powietrznych, dokonywanych przez Arabię ​​Saudyjską.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Koalicja, która interweniowała w wojnie w 2015 r., próbując przywrócić obalony rząd Sany, przeprowadziła tysiące nalotów, które zabiły tysiące cywilów w szpitalach, szkołach i na rynkach. Wzbudziło to międzynarodową krytykę.

Zobacz także: Jemen: Oficjalne prosaudyjskie władze porozumiały się z południowymi separatystami

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz