Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych USA (CENTCOM) twierdzi, że amerykańskie niszczyciele odpowiedziały na prośbę o pomoc ze strony statku Maersk Hangzhou, który zgłosił, że został trafiony rakietą podczas rejsu przez Morze Czerwone.

Organizacja ds. Operacji Handlu Morskiego Wielkiej Brytanii (UKMTO) poinformowała w niedzielę, że otrzymała w sobotę raport szczegółowo opisujący incydent na Morzu Czerwonym. Doszło do niego około 55 mil morskich na południowy zachód od jemeńskiego portu Al-Hudajda. Miasto kontrolowane jest przez ruch polityczno-wojskowy jeńskich zajdytów Ansarullah, zwany również ruchem Hutich. Jak wynika z noty UKMTO, kapitan niezidentyfikowanego statku zgłosił „głośny huk, któremu towarzyszył błysk na lewej stronie dziobo statku” a nawet kilka eksplozji.

W wyniku operacji nie zgłoszono żadnych uszkodzeń i potwierdzono, że wszyscy członkowie załogi są bezpieczni. Tymczasem siły zbrojne USA twierdzą, że ​​amerykański niszczyciel zestrzelił dwa przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które rzekomo wystrzelono w sobotę z Jemenu w odpowiedzi na wezwanie o pomoc ze strony kontenerowca, który został trafiony w ramach innego ataku, zrelacjonowała nadająca z Libanu telewizja Al Mayadeen.

CENTCOM stwierdziło w poście w mediach społecznościowych, że jest to 23 atak z terytorium Jemenu na żeglugę międzynarodową od 19 listopada. CENTCOM podał, że USS Gravely i USS Laboon – dwa amerykańskie niszczyciele operaujące na akwenie – odpowiedziały na prośbę o pomoc ze strony Maersk Hangzhou, kontenerowca pływającego pod banderą Singapuru, będącego własnością firmy z Danii i z tego kraju zarządzanego, który zgłosił, że został trafiony rakietą podczas tranzytu przez Morze Czerwone. Odpowiadając, Gravely zestrzelił rakiety, które wystrzelono „w stronę statków” – zacytowała Al Mayadeen.

Jeszcze w listopadzie bojownicy Ansarullahu przechwycili na Morzu Czerwonym powiązany z Izraelem statek handlowy Galaxy Leader. Następnie prawdopodobnie jego bojownicy zajęli tankowiec Central Park. Ta druga jednostka została jendak odbita przez okręt amerykańskiej marynarki wojennej.

Na początku grudnia nieskutecznie zaatakowany został amerykański okręt wojenny USS Carney i dwa statki handlowe Unity Explorer i Number Nine płynące po Morzu Czerwonym. Do ataku użyto rakiety i dronu, a Huti wzięli odpowiedzialność za jego przeprowadzenie. Celem ataku była także francuska korweta Languedoc.

Huti podjemują te działania w ramach wspierania Palestyńczyków w Strefie Gazy, uznając ataki na Morzu Czerwone za ataki na gospodarkę Izraela i ich zachodnich sprzymierzeńców.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply