Plany Armenii zorganizowania wspólnych ćwiczeń z wojskami amerykańskimi budzą zaniepokojenie na Kremlu, które wyraził rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

„Takie wiadomości budzą niepokój, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Dogłębnie przeanalizujemy tę informację” – powiedział rzecznik Kremla w odpowiedzi na prośbę o komentarz w sprawie planów Armenii dotyczących przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi.

Na uwagę dziennikarzy, że władze Armenii odmówiły wcześniej przeprowadzenia ćwiczeń animowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) na ich terytorium, rzecznik Kremla powiedział: „Wczoraj praktycznie odpowiedzieliśmy na to pytanie, nie ma tu nic nowego do dodania” – zacytowała w środę agencja informacyjna Interfax..

Dzień wcześniej rzecznik Kremla oświadczył, że nie zgadza się z tezą premiera Armenii Nikola Paszyniana, jakoby Rosja wycofała się z rozwiązania konfliktu ormiańsko-azerbejdżańskiego i dobrowolnie opuści ten region.

Wcześniej w środę Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało, że od 11 września na terytorium Armenii odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe armeńsko-amerykańskie.

„W ramach przygotowań do udziału w międzynarodowych misjach pokojowych, w dniach 11–20 września, w Armenii na bazie ośrodka szkoleniowego Zar odbędą się wspólne ormiańsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe „Partner Eagle-2023” brygady sił pokojowych Ministerstwa Obrony Armenii” – poinformowano w służbie prasowej resortu

Zaznaczyła ona, że ćwiczenia obejmują działania stabilizacyjne pomiędzy skonfliktowanymi stronami w ramach realizacji zadań pokojowych. „Celem ćwiczeń jest podniesienie poziomu współdziałania jednostki uczestniczącej w międzynarodowych misjach pokojowych w ramach operacji pokojowych, wymiana najlepszych praktyk w zakresie komunikacji dowódczej i taktycznej, a także zwiększenie gotowości jednostki ormiańskiej do planowanej oceny „Koncepcji Zdolności Operacyjnej” programu NATO Partnerstwo dla Pokoju” – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w Erywaniu.

W styczniu premier Armenii Nikol Paszynian stwierdził, że Armenia uważa za niewłaściwe zorganizowanie w kraju ćwiczeń ODKB w 2023 roku. „Minister Obrony Armenii poinformował Wspólne Dowództwo OUBZ, że w obecnej sytuacji uważamy za niewłaściwe prowadzenie ćwiczeń ODKB na terytorium Armenii. Przynajmniej w tym roku takie ćwiczenia nie odbędą się w Armenii” – powiedział wówczas Paszynian.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply