Zrzeszający poradzieckie państwa sojusz – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), wbrew wcześniejszym planom, nie przeprowadzi ćwiczeń wojskowych w Armenii.

Ćwiczenia ODKB „Niezłomne Braterstwo”, które pierwotnie miały odbyć się w Armenii, zostały przeniesione do innego państwa członkowskiego sojuszu – Kirgistanu. 14 lutego ogłosił to na konferencji prasowej w Moskwie szef Połączonego Sztabu ODKB Anatolij Sidorow, jak informuje za agencją RIA Novosti kirgiski portal Kaktus.media.

Wcześniej premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że Ministerstwo Obrony tego kraju poinformowało ODKB o niecelowości przeprowadzenia na jego terytorium ćwiczeń kontyngentów sił pokojowych “Niezłomne Braterstwo – 2023”.

Połączony Sztab OUBZ potwierdził, że otrzymał tę informację i opracowuje propozycje przeprowadzenia ćwiczeń na terytorium innych państw członkowskich sojsuzu

„Na końcowym etapie planowane jest przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń z siłami pokojowymi ODKB „Niezłomne Braterstwo” na terytorium Republiki Kirgiskiej, podczas których realizowane będą zadania pokonfliktowe, uregulowanie w strefie kryzysowej oraz przeprowadzenie operacji pokojowej z wykorzystaniem sił i środków systemu zbiorowego bezpieczeństwa ODKB w interesie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział Sidorow, cytowany przez kirgiski portal.

ODKB to organizacja powstała w 2002 r. na podstawie traktatu podpisanego jeszcze w 1992 r. W skład organizacji wchodzą oprócz Kazachstanu Rosja, Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan. W przeszłości należały do niej Azerbejdżan, Gruzja i Uzbekistan, które jednak opuściły szeregi organizacji. Organizacja ma za zadanie zapobiegać konfliktom zbrojnym między jej członkami oraz gwarantować sojuszniczą solidarność dla zagrożenia dla któregokolwiek członka ze strony państwa trzeciego.

Jedyny jak do tej pory przypadek wykorzystania organizacji miał jednak miejsce wobec destabilizacji wewnętrznej. W styczniu 2022 roku Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zaakceptowała wniosek prezydenta Kazachstanu o wsparcie operacyjne. Całe siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wprowadzone do Kazachstanu oficjalnie liczyły 2.030 żołnierzy i 250 jednostek sprzętu. Wycofały się one po kilku dniach operacji.

27 września 2020 konflikt Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach ponownie eskalował do postaci pełnowymiarowej wojny. Azerbejdżan rozbił w niej obronę Ormian. Interwencja Rosji sprawiła, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Azerbejdżan nie jest obecnie członkiem ODKB.

Po zwycięskiej dla Baku wojnie w Górskim Karabachu 2020 r. azerbejdżańscy żołnierze zaczęli kwestionować także międzynarodowo uznane granice Armenii właściwiej, które w części nie są delimitowane. W 2021 r. dochodziło do wkraczania Azerbejdżan na jej terytorium i do lokalnych starć. 1 sierpnia doszło do kolejnych ataków wojsk Azerbejdżanu na stanowiska karabaskich Ormian. Jeszcze poważniejsze ostrzały i wypady na terytorium Armenii miały miejsce w połowie września.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bierność ODKB wobec naruszania granicy państwa członkowskiego – Armenii, przez państwo nie będące członkiem organizacji powoduje dystansowanie się Erywania. Na listopadowym szczycie przeprowadzonym właśnie w stolicy Armenii sojusz nie był w stanie podjąć istotnych decyzji.

kaktus.media/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply