W wyniku pięciomiesięcznej wojny z Rosją, w Siłach Zbrojnych Ukrainy pozostało około 600 czołgów T-64BW, które obecnie są skoncentrowane w dwóch brygadach czołgów i kilku „starych” brygadach zmechanizowanych, które istniały w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku – poinformował w poniedziałek ukraiński portal Defense Express.
Jak poinformował w poniedziałek Defense Express, w wyniku pięciomiesięcznej wojny z Rosją, w Siłach Zbrojnych Ukrainy pozostało około 600 czołgów T-64BW, które obecnie są skoncentrowane w dwóch brygadach czołgów i kilku „starych” brygadach zmechanizowanych, które istniały w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku.
Ekspert wojskowy i podpułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Salamacha wyraził tę ocenę w rozmowie z Defense Express.
Zobacz też: Ukraińcy testują nową modernizację czołgu T-64BW [+FOTO]
Ekspert podkreślił, że wojna z federacją rosyjską może trwać co najmniej pół roku, a nawet rok dłużej, więc trudno przewidzieć, ile T-64BW pozostanie w służbie po wojnie, a ile uszkodzonych maszyn będzie w stanie być przywrócone. „Kwota, która pozostanie, prawdopodobnie nie będzie zbyt duża” – powiedział Salamacha.
Zakładał również, że ocalałe T-64 mogą zostać rozdzielone albo do dwóch oddzielnych brygad czołgów, albo rozproszone do batalionów czołgów brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według podpułkownika potencjał powojennej modernizacji czołgów T-64BW jest nadal dostępny. A czołgi T-64BW, które zostały zmodernizowane w 2017 roku, mogą służyć w Siłach Zbrojnych przez co najmniej kolejne 10-15 lat.
Ale jednocześnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy znajdują się obecnie czołgi T-72 w kilku modyfikacjach, a mianowicie T-72АW, T-72АМТ, polski T-72MR1 i PT-91 Twardy. Trzeba będzie też podjąć pewną decyzję dotyczącą tej floty czołgów, biorąc pod uwagę liczbę pozostałych w służbie pojazdów pancernych.
Aby zachować potencjał własnych zakładów pancernych, Ukraina będzie musiała współpracować z innymi krajami, np. z Czechami. Bo choć Ukraina ma własną szkołę projektowania do opracowania nowego czołgu, to nie ma środków ekonomicznych na samodzielne uruchomienie produkcji takiej maszyny – zaznacza portal.
Zobacz też: Macedonia Północna przekazuje Ukrainie czołgi T-72 [+VIDEO]
Kresy.pl/Defense Express
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!