W wyniku pięciomiesięcznej wojny z Rosją, w Siłach Zbrojnych Ukrainy pozostało około 600 czołgów T-64BW, które obecnie są skoncentrowane w dwóch brygadach czołgów i kilku „starych” brygadach zmechanizowanych, które istniały w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku – poinformował w poniedziałek ukraiński portal Defense Express.

Jak poinformował w poniedziałek Defense Express, w wyniku pięciomiesięcznej wojny z Rosją, w Siłach Zbrojnych Ukrainy pozostało około 600 czołgów T-64BW, które obecnie są skoncentrowane w dwóch brygadach czołgów i kilku „starych” brygadach zmechanizowanych, które istniały w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku.

Ekspert wojskowy i podpułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Salamacha wyraził tę ocenę w rozmowie z Defense Express.

Zobacz też: Ukraińcy testują nową modernizację czołgu T-64BW [+FOTO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ekspert podkreślił, że wojna z federacją rosyjską może trwać co najmniej pół roku, a nawet rok dłużej, więc trudno przewidzieć, ile T-64BW pozostanie w służbie po wojnie, a ile uszkodzonych maszyn będzie w stanie być przywrócone. „Kwota, która pozostanie, prawdopodobnie nie będzie zbyt duża” – powiedział Salamacha.

Zakładał również, że ocalałe T-64 mogą zostać rozdzielone albo do dwóch oddzielnych brygad czołgów, albo rozproszone do batalionów czołgów brygad zmechanizowanych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według podpułkownika potencjał powojennej modernizacji czołgów T-64BW jest nadal dostępny. A czołgi T-64BW, które zostały zmodernizowane w 2017 roku, mogą służyć w Siłach Zbrojnych przez co najmniej kolejne 10-15 lat.

Ale jednocześnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy znajdują się obecnie czołgi T-72 w kilku modyfikacjach, a mianowicie T-72АW, T-72АМТ, polski T-72MR1 i PT-91 Twardy. Trzeba będzie też podjąć pewną decyzję dotyczącą tej floty czołgów, biorąc pod uwagę liczbę pozostałych w służbie pojazdów pancernych.

Aby zachować potencjał własnych zakładów pancernych, Ukraina będzie musiała współpracować z innymi krajami, np. z Czechami. Bo choć Ukraina ma własną szkołę projektowania do opracowania nowego czołgu, to nie ma środków ekonomicznych na samodzielne uruchomienie produkcji takiej maszyny – zaznacza portal.

Zobacz też: Macedonia Północna przekazuje Ukrainie czołgi T-72 [+VIDEO]

Kresy.pl/Defense Express

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz