Kazachstan „zdecydowanie zastosuje się” do reżimu sankcji wobec Rosji, powiedział prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew na konferencji prasowej 28 września po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Jak przekazał portal Yahoo.News, Kazachstan „zdecydowanie zastosuje się” do reżimu sankcji wobec Rosji, powiedział prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew na konferencji prasowej 28 września po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Tokajew nalegał także na szybkie zakończenie „działań wojennych na Ukrainie” i rozmowy pokojowe zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

„Musimy zaprzestać wzajemnych oskarżeń i negocjować, aby znaleźć opcje, które będą odpowiadać obu stronom” – powiedział, dodając, że nadszedł czas na „mądrą i racjonalną dyplomację”.

Tokajew przybył dziś do Niemiec, aby przeprowadzić rozmowy z Scholzem i prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Po spotkaniu ze Scholzem Tokajew dodał, że Kazachstan jest gotowy zwiększyć dostawy ropy do Niemiec „i to w sposób długoterminowy”.

Minister spraw wewnętrznych Kazachstanu Marat Ahmetżanow poinformował we wtorek, którzy Rosjanie podlegających mobilizacji zostaną deportowani do ojczyzny. “Mamy z Rosją porozumienia traktatowe w sprawie pomocy prawnej. Główną zasadą jest tutaj – i u nas, i w Federacji Rosyjskiej – czyn karalny” – Ahmetżanow powiedział portalowi Tengrinews.kz.

“Oprócz tego, wy wiecie, że w przypadku wysłania listu gończego, będziemy ustalać i wydawać te osoby w porządku ekstradycji do Rosji” – zacytował portal.

Minister zaznaczył, że nie mówi o fakcie otrzymania karty mobilizacji przez obywatela Rosji. „Jeśli jest to przestępstwo, to każdego dnia, zarówno z Rosji, jak i z naszej strony, ekstradycja jest przeprowadzana w ramach Konwencji Mińskiej oraz w ramach pomocy prawnej, ratyfikowanej przez nasze parlamenty” – podkreślił.

“Nie chodzi o mobilizację, mówię o przestępstwach, które są rejestrowane, sankcjonowane i umieszczane na międzynarodowej liście poszukiwanych. Poszukiwanie przez wojskowe komendy uzupełnień, to nie jest podstawa prawna do ich ekstradycji” – podsumował szef minister spraw wewnętrznych Kazachstanu.

Kresy.pl/Yahoo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply