Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek w rozmowie z Jarosławem Wolskim na kanale “Wolski o Wojnie” potwierdził, że Polska wysłała na Ukrainę czołgi PT-91 Twardy.

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek w rozmowie z Jarosławem Wolskim, politologiem oraz analitykiem zajmującym się wojskiem i obronnością, opublikowanej w niedzielę na kanale “Wolski o Wojnie” potwierdził, że Polska wysłała na Ukrainę czołgi PT-91 Twardy.

“Luka po ponad 200 czołgach T-72, luka po pewnej ilości czołgów PT-91, tu nie mogę mówić ile, zostanie wypełniona w pełni, a nawet z nawiązką ponieważ są to czołgi dużo wyższego poziomu jakości” – mówił rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

W zeszłym tygodniu Jarosław Wolski przekazał, że Polska dostarczyła Ukrainie czołgi PT-91 Twardy. “Na pewno nie wyślemy 230 Twardych, a przynajmniej ja nic o tym nie słyszałem. Natomiast wysłaliśmy Twarde, w znaczącej już liczbie. Wozy dotarły do Ukraińców. Ale to są rzeczy, które powinny wyjść po prostu od Ukraińców”  – powiedział.

“To się wiąże oczywiście z kwestią Abramsów, że mieliśmy ich dostać 300, nagle się okazuje, że dostaniemy 116, czy tam kupimy z Land Lease. (…) Tam są pewne zawirowania związane z kwestią serwisu i remontu maszyn. Być może kolejne Abramsy pokażą się z innych źródeł. Być może w MON uznano, że koszty serwisu mogą na tyle obciążać budżet, że lepiej postawić na więcej czołgów rodziny K2” – dodał Wolski.

Zwrócił uwagę na dobre doświadczenia polskiego przemysłu zbrojeniowego z koreańskimi partnerami.

Stwierdził, że strona koreańska deklaruje, że może dostarczyć Polsce na szybko “naprawdę dużą liczbę czołgów” z zapasów armii koreańskiej. Jego zdaniem to może być przyczyna zmniejszenia liczby Abramsów, które mają być zakupione

Doradca prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Ołeksij Arestowycz oświadczył podczas wywiadu na kanale FeyginLive: “Polska twierdzi, że zamierza nam przekazać 232 czołgów Twardy. To modyfikacja T-72”. Nie sprecyzował, o jakie dokładnie twierdzenia chodzi.

“I to sporo. To trzy pancerne brygady” – dodał.

Jego zdaniem w zamian Polska kupi od USA 116 czołgów Abrams. Jak informowaliśmy, zakup takiej liczby używanych czołgów od USA potwierdził  szef MON Mariusz Błaszczak. Wicepremier przekazał, że Polska porozumiała się z USA i na wyposażenie Wojska Polskiego ma trafić 116 czołgów Abrams, w bliżej nieokreślonej „starszej wersji”.

“Taka historia. Oni w zamian zakupują 116 Abramsów M1” – powiedział Arestowycz.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply